Woman 1869116 1280

Ne každé sluneční brýle skutečně ochrání oči. Při výběru se zaměřte na určité parametry

Věděli jste, že je třeba chránit oči před sluncem nejen v létě, ale po celý rok? K takové ochraně vám dokonale poslouží pouze kvalitní a především správné sluneční brýle. Rádi bychom vám poradili, jak takové brýle vybrat.

Škodlivost slunce pro oči

O škodlivosti UV záření ze slunečních paprsků jistě moc dobře všichni víme. Pokud své oči nebudete chránit, vystavujete se riziku zhoršení zraku v průběhu stárnutí nebo vzniku šedého zákalu. Přitom se těmto potížím může jednoduše zabránit pořízením kvalitních slunečních brýlí.

Podle čeho vybírat?

Při výběru slunečních brýlí hraje velkou roli UV filtr. Nenechte se ošálit barvou skla, i tmavá sklíčka vám nemusí pomoci a nemusí poskytovat dostatečnou UV ochranu. Abyste měli jistotu, že kupujete správné brýle, nechte je otestovat v optice nebo si je v optice rovnou kupte. Jsou sice o dost dražší, ale váš zrak bude chráněný. Volte ty, které mají UV filtr 400.

Zdroj obrázku: Pixabay

UV a jejich kategorie

Pokud se setkáte s označením slunečního filtru 0 a 1, znamená to, že vám pomohou pouze tehdy, pokud svítí slunce velmi málo. Takové brýle mají většinou čirou, žlutou nebo oranžovou barvu. Označení filtru 2 je vhodné pro středně silné sluneční záření. Filtr s označením 3 je většinou s tmavými sklíčky, a právě takové brýle jsou nejideálnější pro běžné nošení. Jedná se o nejvyhledávanější typ brýlí. Označení čtyři, tedy nejtmavší filtr je nejvíce žádaný pro dovolené u moře, ale naopak i na horách, kde je slunce mnohdy silné. Na druhou stranu ale zkresluje vnímání barev.  

Barevnost skel

Oranžové zbarvení skel je vhodné pro sportovce, ale i do mlhy. Zelená barva sklíček dokonale poslouží pro lidi přecitlivělé na světlo. Šedá sklíčka jsou neutrální a mají nulový barevný vjem s tím, že snižují sílu slunečního svitu. Hnědá barva dokáže zdokonalit barevný kontrast a je natolik univerzální, že ji může využít dítě i dospělý.

Zdroj: https://www.aao.org/eye-health/news/how-to-choose-best-sunglasses