Raspberries 1925178 1280

Ne všechny jogurty jsou zdravé. Často obsahují víc škodlivých látek než těch prospěšných

Není problém se nechat omámit marketingem různých jogurtů. Žádný div, chladicí boxy v obchodech jsou přeplněné rozmanitými jogurty zajímavých příchutí. Samozřejmostí je, že obal láká na vyšší podíl vápníku, ovocné složky a jiných látek, které jsou prospěšné pro zdraví. Po takových jogurtech ihned sáhneme a máme dobrý pocit, protože si myslíme, že děláme pro naše zdraví maximum. Jenže mnohdy je opak pravdou. Některé obsahují složky zdraví spíše škodlivé. Nenechávejte se ošálit reklamou a kupte si jogurty, které jsou opravdu zdravé.

Co musí kvalitní jogurt obsahovat?

Takový jogurt by měl být především z mléka! Nejlépe neodtučněného, ale plnotučného. Dalšími složkami jsou bakterie neboli bakteriální kultury. Takové bakterie jsou odpovědné za fermentační proces a vznik konzistence jogurtu. Bakterie bývají vypsané i na zadní části obalu. Jsou to: Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus delbrueckii Streptococcus thermophilus.  

Zdroj obrázku: Pixabay

Co může obsahovat kvalitní jogurt

Rozhodně nesmí chybět probiotika – takové jogurty mají prokazatelně kladný vliv pro lidské zdraví. Na obale jogurtu někdy nejsou uvedené celé názvy probiotických bakterií, mohou být vypsané pod zkratkou a číslem, například: LA-5, BB-12, DN-173010. A opravdové ovoce, jednu ze složek, která je přípustná v kvalitních jogurtech. Většinou ve formě pyré, kousků ovoce nebo dužině.

Co do něho v žádném případě nepatří

Kvalitní jogurt nesmí obsahovat rostlinný tuk, sušené odstředěné mléko, xantanovou gumu, karagenan, modifikovaný škrob, zahušťovadla, guma guar, cukr, glukózo-fruktózový sirup a mléčné bílkoviny. Bohužel tyto složky jsou obsažené skoro ve všech jogurtech. Ano, pokud je v nich cukr, lépe nám chutnají, a to především dětem, ale pokud si je dopřejeme pravidelně, mají na naše zdraví nepříznivý vliv. Zkuste si raději koupit kvalitní bílý jogurt a doma ho můžete ochutit třeba přírodním medem, datlemi či domácí marmeládou.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/best-yogurt-for-health