Ne vždy je na vině stres. Vypadávání vlasů může vypovídat o hormonálních poruchách

Naše vlasy nemusí být jen korunou krásy. Mohou být také ukazatelem, že naše tělo překonává nějakou změnu nebo nemoc. V našem článku se dozvíte, co všechno umí naše vlasy prozradit o celkovém zdraví těla.

Snadno rozpoznatelné nemoci

Vlasy nejčastěji řídnou vlivem silného stresu a nedostatečné péče. To však nejsou jediné důvody jejich řídnutí. Syndrom polycystických vaječníků (PCOS neboli polycistyc ovary syndrome) je hormonální porucha, která postihuje ženy v plodném věku – zejména ty, které se léčí na neplodnost. V této skupině může až 60 procent trpět PCOS. Příčiny tohoto syndromu nejsou zcela známy, existuje mnoho náznaků genetického a environmentálního pozadí.

Kromě menstruačních poruch, akné, obezity, poruch nálady a spánku je jedním z příznaků vypadávání vlasů. Hypotyreóza je onemocnění žlázy, při kterém můžeme zpozorovat změnu hustoty našich vlasů. Tenké, slabé a příliš mastné vlasy naznačují nadprodukci mazu.

Zdroj obrázku: Freepik

Další známé nemoci

Alopecie areata. Toto onemocnění postihuje především mladé lidi, často před dosažením věku 30 let. Léčba alopecie není jednoduchá a trvá hodně času. Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které se může objevit na mnoha místech našeho těla, i na pokožce hlavy. Lidé trpící psoriázou zažívají bolest, svědění a zvýšené vypadávání vlasů. Lehce diagnostikovatelným příznakem jsou ložiska zánětu na kůži ve formě červených skvrn.

Addisonova choroba může postihnout dospělé i děti a její příčiny spočívají v chronickém nedostatku hormonů produkovaných kůrou nadledvinek. Příznaky Addisonovy choroby jsou chronický pocit únavy, nechutenství, ztráta hmotnosti, průjem, zvracení, nadměrná chuť na sůl, neustálý pocit chladu, výkyvy nálady a vypadávání vlasů.

Zdroj: https://www.forhers.com/blog/female-hair-loss-101-why-it-happens-and-how-to-treat-it