Overgrown With Mold 1693929 1280

Nebezpečná plíseň je velmi odolná, naštěstí existují jednoduché metody, jak na ni

Plíseň je běžným nepřítelem každé hospodyně. Nejenže plíseň kazí estetiku interiéru a vede k poškození stěn a podlah, ale v nejhorším případě představuje hrozbu pro lidské zdraví. Odborníci zdůrazňují, že v dlouhodobém horizontu může být extrémně škodlivá pro dýchací cesty a plíce. K jejich odstranění není vždy třeba sahat po chemických prostředcích, bohatě postačí triky našich babiček!

Kde se plíseň objevuje nejčastěji?

Plíseň se nejčastěji tvoří tam, kde se objevuje vlhkost, obvykle v rozích stěn nebo na stropě. Pokud se plíseň dostane velmi hluboko do struktury stěny, může být nutné použít specializované přípravky, při nejhorším stržení omítky. Není-li napadení tak vážné, bohatě si vystačíte s domácími surovinami.

Olej z čajovníku

Smíchejte dvě lžíce oleje z čajovníku se dvěma šálky vody. Hotový roztok nalijte do stříkací láhve, opatrně jej nastříkejte přímo na povrch pokrytý plísní a nechte jej hodinu působit. Poté za pomoci kartáčku s tvrdými štětinami znečištěná místa důkladně vydrhněte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jedlá soda

Přetrvávající vlhkost vede k tvorbě plísní v koupelně – zejména v rozích sprchového koutu či vany. Chcete-li se účinně zbavit odolných nečistot, sáhněte po jedlé sodě. Stačí ji nasypat na postižená místa, zalít oxidantem (3 %) a nechat zaschnout.

Ocet

Domácí metodou odstranění plísní je použití zředěného octa. Nalijte ocet do lahve s rozprašovačem a přidejte vodu. Směsí postříkejte postižené povrchy, nechte 15 minut působit a na závěr stěnu omyjte teplou vodou.

Bělidlo

Někteří lidé používají bělidlo smíchané s vodou k odstranění plísní. Bohužel, tato metoda má své nevýhody. Bělidla jsou toxická činidla a poskytují krátkodobé výsledky. Při jejich používání musíte vždy používat masky a rukavice a otevřít okno. Poměr směsi je polovina sklenice bělidla a 4 l vody.

Jak zabránit tvorbě plísní?

Nejjednodušším, nejúčinnějším a nejčastěji používaným způsobem boje proti plísním je větrání. Pravidelně otevírejte v místnosti okna, pokud okna nemá, větrejte dveřmi. Podstatná je neustálá cirkulace vzduchu.