Nechte starosti stranou a napojte se na stromy. Terapie lesem prokazatelně funguje

Proč nás les a zeleň obecně tak přitahují? Jsou to přírodní lázně pro všechny naše neduhy. Zeleň obecně uvolňuje mysl a stres. Většina obyvatelstva žije ve velkých městech a regionálních centrech, venkov se pomalu, ale jistě vylidňuje. Jedním z důvodů, proč les nebo louka působí na naše tělo tak blahodárně, je samozřejmě rychlý způsob života ve městech. Neustálý přístup k moderním technologiím a internetu zatěžuje náš mozek přemírou všemožných informací a lidem ta zeleň prostě chybí.

Dejte stresu vale, jděte se projít

Čím víc stresu a spěchu prožíváme, tím větší potřebu má naše tělo relaxovat a odpočívat. Tuto možnost nám nabízí právě pobyt na čerstvém vzduchu. Les nebo louku vnímáme všemi smysly. Slyšíme uklidňující zpěv ptáků, šumění listí, cítíme všechny luční květiny nebo kvetoucí lípy. Často nás tyto vjemy zanesou až do dětství, naše mysl se začne ubírat jiným směrem a zklidní se. Přirozený pohyb, jakým je chůze, pomůže okysličit mozek a snížit hormon stresu kortizol. Je prokazatelné, že 30 minut svižnější chůze denně a navíc k tomu v přírodě nebo alespoň v městském parku, má pozitivní vliv na mozek.

Zdroj obrázku: Pixabay

Terapie lesem

Zní to jako z pohádky, ale lesní terapie nebo lesní koupele jsou již ve světě používané a populární relaxační metody. Ponořte se do lesa celým svým tělem a vnímejte jeho sílu a klid. Silice, které uvolňuje především jehličnatý les, působí blahodárně na naše celkové zdraví, podporují a uzdravují naše plíce a další orgány spojené s dýcháním. Při pravidelných pobytech v čistých lesích posilujeme svoji imunitu. Pokud se opravdu chceme ponořit do lesní koupele, musíme proto udělat jednu důležitou věc. Odpojit se od okolního světa, zejména od světa mobilních technologií. Vychutnejme si procházku lesem bez mobilu v ruce. Jen tak budeme vnímat jeho velkorysost a vše, co našemu zdraví les nabízí.

Zdroj: https://blog.gooutdoors.co.uk/reason-to-visit-the-forest/