Foods Containing Vitamin D Cheese Eggs Butter Nuts Milk Sardine Salmon Liver

Nedostatek vitaminu D v zimě tělu vůbec neprospívá. Pomozte mu dostat se zpět do pohody

Vitamin D je pro všechny velmi důležitý. Bohužel ho většina z nás má nedostatek. Do těla ho přijímáme sluníčkem, kterého je ale na podzim a v zimě velmi málo. Proto ho bude potřeba doplnit i z jiných zdrojů. Vitamin D je důležitý pro naši imunitu, víte ale, kolik ho potřebujete? 

Existuje několik zdrojů vitaminu D

Vitamin D do těla dostaneme několika způsoby. Syntézou kůže, potravinami plnými tohoto vitaminu nebo produkty, ve kterých je uložený. Nejdůležitějším zdrojem ale zůstává slunce, protože je zdrojem přirozeným. Pokud je venku slunce a nejste nějakou dobu chráněni krémem, dostanete do těla dostatečnou dávku vitaminu D. 

Bohužel v našem podnebí je od října do března nedostatek slunečního záření. Vitamin D se tak v našem těle během těchto měsíců přirozeně nenachází a je potřeba ho doplnit jinými způsoby. I v létě si ale dávejte pozor, abyste na slunci nebyli příliš dlouho. Je důležité se chránit opalovacími krémy a během brzkých odpoledních hodin se na slunci nepohybovat vůbec. Vitamin D sice najdete také v potravinách, není jich ale mnoho. Zdrojem jsou tučné ryby nebo vaječné žloutky. 

Zdroj obrázku: Freepik

K čemu je vitamin D důležitý?

Vitamin D potřebujeme k tomu, abychom v těle udržovali správnou hladinu vápníku nebo fosforu. Posílí zuby, kosti a přispějete ke správnému fungování nervového systému. Vitamin D je důležitý pro správnou funkci kardiovaskulárního systému. Je pro lidské tělo nezbytný, ale spousta lidí ho má velmi málo. Pokud trpíte jeho nedostatkem, budete unavení, častěji nemocní nebo vám začnou vypadávat vlasy. Zhorší se také kvalita vašich nehtů. Nemusíte ale hned kupovat doplňky stravy, abyste ho doplnili. 

Dostatek nebo nedostatek vitaminu D zjistíte pouze z krevních testů, které vám udělá váš lékař. Dozvíte se také, jaké množství je pro vaše tělo správné a jak vitamin D doplnit. Už po několika týdnech můžete jít na nové testy a hladina by se měla dostat do normálu. Dětem se vitamin D podává podle věku, dospělí potřebují 800–200 IU za den, ale musíte brát ohledy také na sluneční záření nebo jiné faktory. 

Zdroj: https://theconversation.com/why-you-need-more-vitamin-d-in-the-winter-128898