Back Pain Woman Getting After Wake Up Sick Person With Backache Spine Unrecognizable Woman Bedroom Have Lumbar Lower Back Pain After Sleeping

Nefunkční ledviny o sobě dlouho nemusí dát vědět. Všimněte si varovných příznaků včas

Ledviny jsou orgánem nezbytným pro život, právě ony čistí naše tělo od toxinů a zbytečných metabolických produktů. Proto by nemělo být překvapující, že když nefungují správně, trpí tím celý organismus.

Důležité ledviny

Ledviny jsou součástí vylučovacího systému, který vykonává velmi důležitou funkci. Během každé minuty protéká ledvinami asi 1,2 l krve, což je až 25 procent celkového objemu krve čerpané přes srdce. Krev protékající orgánem se filtruje, v důsledku čehož se vytváří moč obsahující ve svém složení škodlivé metabolity a toxiny, které se musí z těla odstranit. A co víc, ledviny vylučují i hormony a také se podílejí na regulaci krevního tlaku a celé rovnováhy vody a elektrolytů.

Ledvinami se zabývá oblast medicíny zvaná nefrologie, která je specializací interní medicíny, jakož i urologie, která patří pod chirurgii. Nefrologická onemocnění zahrnují mnoho různých nemocí, které mohou být výsledkem primární dysfunkce tohoto orgánu nebo mohou být důsledkem mnohem složitějších zdravotních problémů. Nejčastějším onemocněním ledvin je selhání ledvin, které se vyznačuje jako snížení rychlosti glomerulární filtrace.

Zdroj obrázku: Freepik

Příznaky nemocných ledvin

Nejen množství, ale také kvalita moči můžou svědčit o různých zdravotních problémech. Například přítomnost krve v moči je velmi znepokojujícím příznakem a naznačuje, že došlo k poškození bariéry, přes kterou se filtrují různé metabolické produkty z krve v procesu tvorby moči. To se může stát při různých onemocněních postihujících ledviny včetně rakoviny. Krev se může objevit také v důsledku zranění.

Proteiny (především albumin), které jsou přítomny v naší krvi, zabraňují vniknutí nadměrné vody do krevních cév v tkáních. V případě, že jsou ledviny poškozené, dochází ke ztrátě plazmatických proteinů spolu s močí, což vede k edému. Oteklé okolí očí, oteklé kotníky a chodidla – tyto příznaky mohou naznačovat problémy s ledvinami. Onemocnění ledvin se mohou projevit i ve formě různých kožních lézí. Nedostatečná filtrace krve způsobuje narušení minerální rovnováhy v těle a obtížné vylučování škodlivých metabolitů, což vede ke zvýšenému svědění kůže.

Zdroj: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-kidney-warning-signs