Nejdražší koření světa vám propůjčí své jedinečné účinky na zdraví a pleť

Šafrán je nejdražším kořením na světě! Jeho cena může dosáhnout až 150 tisíc korun za kilogram, který tvoří až 250 000 sušených květů šafránu. Název tohoto koření pochází z arabského slova zafaran, což znamená žlutá. Modrofialové květy šafránu totiž obsahují oranžově zbarvené tyčinky. Šafrán se pěstuje v Indii, Turecku, Číně a Íránu, ale nejlepší pochází z Valencie. Jaké jsou jeho výhody a jak jej lze použít?

Plný zdraví

Toto koření chrání tělo před stresem, rakovinou a infekcemi. Nachází se v antiseptikách, antidepresivech nebo antioxidantech podporujících trávicí systém. Šafrán má uklidňující i povzbudivé účinky, tiší bolest a příznivě působí proti depresím.

Zdroj obrázku: Freepik

V kuchyni

Šafrán slouží v kuchyni převážně k dochucení omáček, koláčů, dezertů či palačinek. Mimo jiné se také přidává do míchaných vajec, rýžových pokrmů, k těstovinám či masu. Šafrán nejlépe vynikne s bazalkou či oreganem. Pozor však na použité množství, ve velkém může šafrán způsobit zahořklou chuť. 

Šafránový výluh

Je skvělým pomocníkem v dochucování a lze jej snadno připravit i doma. Rozemelte šafránové nitky s jednou kostkou cukru. Lžičku této směsi smíchejte se sklenicí horké vody a nechte několik minut louhovat. Tento výluh lze skladovat v ledničce v uzavíratelné nádobě.

Čaj

Šafrán lze využít také k přípravě čaje. Bohatě postačí přidat špetku šafránu do černého, zeleného či ovocného čaje. Nejen, že čaji propůjčí oranžovou barvu, ale také své specifické aroma a lahodnou chuť.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kosmetický pomocník

Zázračné účinky má šafrán i na pleť, kterou tónuje a rozjasňuje. Indické ženy mísí šafrán s růžovou vodou, kterou pleť čistí. Šafrán používají také pro výrobu masky, společně s mlékem a práškem santalového dřeva. Semínka šafránu nechte půl hodiny louhovat v mléce, následně přimíchejte lžičku prášku. Vzniklou kaši naneste na obličej, nechte 15 minut působit a následně smyjte. 

Zdroj: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/benefits-of-saffron-for-skin