Nejen játra a žaludek. Nezdravý jídelníček dá zabrat i slinivce, důsledky mohou být katastrofické

Slinivka břišní je jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Je zodpovědná za dvě mimořádné funkce, ale aby mohla dobře plnit svůj úkol, potřebuje naši podporu v podobě správné výživy. Důležité je nezatěžovat ji určitými druhy škodlivých potravin.

Malý, a tak důležitý

Soubor orgánů v našem těle tvoří souvislý celek. Náš způsob života, fyzická aktivita a strava ve velké míře ovlivňují, jak bude tento systém propojených cév fungovat, a v důsledku toho, jak se budeme cítit a zda se budeme těšit z dlouhého života ve zdraví. Stojí však za to zaměřit se na jednotlivé orgány, abyste věděli, co jim slouží a jak o ně pečovat, aby správně fungovaly.

Slinivka břišní je malý orgán o rozměrech asi 20 cm. Skládá se z hlavy, hřídele a chvostů. Nachází se za žaludkem, v blízkosti jater, proto když je zatížená, můžeme si často onemocnění splést s něčím jiným. Tento orgán poskytuje tenkému střevu enzymy, které jsou zase zodpovědné za trávení potravy. Je však známější svým druhým úkolem, a to produkcí hormonů.

Zdroj obrázku: Freepik

Co škodí slinivce břišní

Nejhorší pro slinivku je konzumace alkoholu. Nejčastěji způsobuje zánět slinivky břišní. Při užívání alkoholu začnou buňky v tomto orgánu odumírat a právě tyto buňky jsou zodpovědné za sekreci enzymů, které tráví bílkoviny, cukry a tuky. Rovněž škodí slinivce břišní cigarety. Ovlivňují výskyt zánětu v tomto orgánu. Mastná jídla zatěžují slinivku a zpomalují jeho práci. Po jejich snědení můžeme cítit nejen nepohodlí ve formě potíží, ale i bolest.

Totéž platí i pro velké množství cukrů. Pro slinivku nejsou zrovna vhodné koláče, krémy a různé sladkosti. Cukry obsažené v takových potravinách ovlivňují sekreci inzulínu, což zase stimuluje buněčné dělení. I když jsou ovoce a zelenina vždy lepší volbou než sladkosti, i ty mohou někdy škodit určitým orgánům.

Zdroj: https://kiteheart.com/dont-kill-the-pancreas-foods-to-forget-about-today/