Sick Young Woman Home Bed With Cup Hot Drink Handkerchief

Nejen rýma a kašel. Chřipku mohou provázet i horší příznaky, nemoc dokáže odrovnat celé tělo

Chřipka je onemocnění s velmi pestrým průběhem. Nejčastěji způsobuje mírné nebo středně těžké příznaky. Někdy však může postupovat prudce a zanechat za sebou nebezpečné komplikace. Většina lidí si chřipku spojuje s horečkou, kašlem a rýmou, ale je dobré vědět, že může způsobovat i jiné, méně nápadné příznaky.

Bolest svalů

Bolesti svalů jsou častým příznakem chřipky. Jsou spojeny s cytokiny a dalšími mediátory zánětu, které intenzivně uvolňují bílé krvinky bojující s infekcí. Navíc mohou být zesíleny intenzivní zimnicí. Nejčastěji se objevují na počátku onemocnění a po uzdravení mizí. Zřídka jsou jediným příznakem – obvykle se objevují spolu s horečkou, kašlem nebo zimnicí.

Naštěstí existuje několik způsobů, jak si ulevit od bolesti svalů během chřipky. Nejprve je třeba dbát na správnou hydrataci. To je velmi důležité při všech infekcích, protože při horečce se tělo hodně potí a ztrácí velké množství vody. Tekutiny jsou navíc nezbytné pro přenos vitaminů a minerálů, které imunitní systém spotřebovává v boji proti patogenům. Skvělým řešením jsou také obklady nebo přikrytí elektrickou dekou.

Zdroj obrázku: Freepik

Chřipka a mírná nesnášenlivost světla

U lidí, kteří prodělají chřipku, se také může vyskytnout přechodná fotosenzitivita. Ta se projevuje nepříjemnými pocity nebo bolestí při vystavení světlu i velmi nízké intenzity. V takové situaci je vhodné nechat pacienta odpočívat v tmavé místnosti bez oken nebo se zataženými žaluziemi, aby se co nejvíce snížila expozice světlu. Kromě světloplachosti mohou lidé s chřipkou pociťovat i další oční příznaky, jako je zarudnutí spojivek nebo bolest při pohybu oční bulvy.

Lidé si při chřipce mohou stěžovat také na bolesti hlavy. Stejně jako bolesti svalů jsou spojeny s uvolňováním cytokinů zánětlivými buňkami, které se snaží bojovat proti infekcím. Někdy mohou být také projevem otoku a zánětu vedlejších nosních dutin, jehož příčinou je nejčastěji nadměrné hromadění sekretu v paranazálních dutinách. Stejně jako u bolesti svalů je nejvhodnější správná hydratace.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/symptoms-causes/syc-20351719