Aloe 2163120 1920[1]

Nejenom čerstvá rostlina je prospěšná. Uchování aloe vera v mrazáku má překvapivé benefity

Aloe vera je ne první pohled zajímavá rostlina. Zaujme už svým vzhledem, především potom svými listy. A zaujme také tím, co látky v nich obsažené dokážou. Ostatně, výčet obsažených látek je celkem působivý a nechybní zde aminokyseliny, minerály, ale třeba i vitamíny A, B12, C nebo E. Komu tato rostlina roste na parapetu, může si v případě potřeby kousek odříznout a hned použít. To ale není jediná cesta, jak zajistit působení unikátních léčivých vlastností této rostliny. Benefity přinese i ve chvíli, kdy ji nemáte čerstvou, ale kdy ji vytáhnete z mrazáku. Proč ho na skladování využít?

Skvělým způsobem, jak gel a jeho účinky co nejlépe uchovat, je jeho zmražení. Tento způsob konzervace je nejen velmi snadný a praktický, jelikož budete mít svou „dávku“ aloe vždy po ruce, ale zmražení zároveň pomáhá zachovat základní vlastnosti aloe vera o něco déle.

Co si připravit a jak postupovat?

K ruce si nachystejte:

  • Velký stonek
  • Plastový zásobník na led
  • Ostrý nůž
  • Lžíci

Odrůd aloe vera existuje několik, proto je nejlepší vybrat takovou, které vyhovují naše klimatické podmínky. Pro „sběr“ stonků však u všech odrůd platí jedno pravidlo – to nejlepší z nich dostanete v prvním roce jejich růstu. Ze své rostliny oddělte velkou stopku a jemně z ní odstraňte vnější slupku.

Zdroj obrázku: Pixabay

U tohoto kroku se vyplatí opatrnost, aby nedošlo k oddělení slupky včetně gelu. Pro jeho vyjmutí využijte lžíci, kterou jej jemně ze stonku setřete. Za pomoci lžíce a prstů rozdělte gel do jednotlivých dílů zásobníku. Takto připravené aloe můžete dát již do mrazáku. Avšak pro zlepšení jeho účinků můžete před uskladněním:

  • Přidat do gelu šťávu z půlky citronu, či do každého dílku přidat jednu kapku.
  • Vmíchat do gelu vitamín E, který zakoupíte v lékárně ve formě tobolek.

S čím aloe vera pomůže?

Výtažek z této rostlinky obsahuje saponiny, které jsou účinné proti virům, bakteriím a infekcím, díky čemuž je účinný v léčbě popálené pokožky. Zároveň obsahuje látky tišící bolest. Gelové kostky pomohou také s křečovými žilami či oteklými končetinami. S hojením pomohou jizvám po popáleninách či puchýřům. V oblasti lidské kůže je aloe vera dobrým pomocníkem při léčbě akné a výrobě domácích masek na obličej, postačí ji smíchat s medem či avokádem. Kromě zevnějšku umí tento přírodní lék pomoci i zevnitř. Při denní konzumaci zlepšuje trávení, obzvláště v případě zácpy, nebo reguluje přírůstky váhy.

Aloe vera je báječným pomocníkem z přírody. Díky uskladnění zmrazováním Vám bude poskytovat své léčivé účinky o něco déle. Avšak důležité je nezapomínat, že při nadměrném užívání může i toto přírodní antibiotikum uškodit. Proto se i tady řiďte hesla, že méně je někdy více.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/keep-your-aloe-vera-gel-fresh-for-longer-storage-tips