Close Up Young Beautiful Woman Jogging

Nejlepší rady pro bezpečné a efektivní běhání v chladném počasí

Máte rádi pohybovou aktivitu a nebaví vás jen tak sedět a lelkovat? Možná chodíte pravidelně běhat, abyste si udržovali svou fyzickou kondici. I když se počasí postupem času mění k horšímu a s podzimem přišly plískanice, v běhání vám to zabránit nemusí. Stačí dodržet určitá pravidla.

Aby byla hlava v teple

Při běhu se člověk zpotí a zahřeje, nemusí se proto příliš oblékat. Stačí si vzít na sebe funkční prádlo, které odvádí pot od těla, na to dát první vrchní vrstvu v podobě trička s dlouhým rukávem (doporučuje se merino vlna) a běžecký outfit doplnit nepromokavou softshellovou bundou. Toto je základní výbava, která by vám neměla chybět ve vašem běžeckém šatníku. Oblečení by pak měla korunovat nějaká přikrývka hlavy, která by měla být v teple stejně jako krk. U něho to pak jistí šála.

tired-sport-woman-sportswear-autumn-forest
Zdroj obrázku: Freepik

Pohodlné a nepromokavé boty

Kromě oblečení jsou důležité také boty na běhání. Pochopitelně by měly být hlavně z nepromokavého materiálu, aby vás ochránily před nepřízní počasí. Často se může stát, že vás na trase zastihne déšť, nebo se budete pohybovat po mokré trávě. Zde je důležité se také pohlídat to, aby obuv byla vybavená neklouzavou podrážkou. Některé běžecké boty bývají vybaveny ostrými hroty, s nimiž běhat po ledě půjde poměrně snadno.

Tempovky nebo objemovky

Na vlhkém asfaltu lehce uklouznete, když na něm bude navíc napadané listí. Pro tento případ se hodí pořídit si tzv. trailovou běžeckou obuv, jež se do přírodního terénu výborně hodí. Naproti tomu není moc vhodná na asfalt. Zde byste měli dát přednost tzv. tempovkám, jež jsou ideální pro rychlý trénink.

Jste-li zvyklí toho naběhat opravdu hodně, tak to budou jistit tzv. objemovky, jež zajistí pohodlí chodidlům i při delší porci uběhnutých kilometrů. Existují pochopitelně i univerzální běžecké boty pro ty nerozhodné, kteří nevím, které si vybrat.

Zdroj: https://www.rei.com/learn/expert-advice/winter-running-tips.html