Nejnovější výzkum přinesl naději pro pacienty s Parkinsonovou chorobou. Koordinaci těla napomáhá speciální druh jógy

Existuje mnoho nemocí, které nelze léčit. Ukázalo se ale, že některé sporty nebo aktivity mohou nemoc zmírnit nebo zpomalit její průběh. Parkinsonovu chorobu nelze vyléčit, ale s pomocí jógy se můžete těšit na snížení rizika pádu. Jóga má pozitivní vliv na každé tělo a můžete díky ní získat mnoho přínosů pro své zdraví. Pro pacienty s Parkinsonovou chorobou to ale může znamenat velkou výhodu nad svou nemocí.

Malá studie prokázala velké výsledky

Nedávno proběhla studie, která naznačuje, že jóga může být velmi užitečná pro lidi s Parkinsonovou chorobou. Tato nemoc ovlivňuje chůzi, rovnováhu a pohyblivost. Kvůli tomu může způsobit problémy s padáním, které ohrožuje 70 procent pacientů. Naštěstí existuje možnost, jak mohou cvičit svou koordinaci a snížit riziko pádu.

Jóga není jen módním cvičením

Výzkum zahrnoval osmitýdenní program jógy pro lidi s touto nemocí a vědci zjistili, že jóga zlepšila jejich držení těla, schopnost chůze a zároveň snížila riziko pádu. Studie použila hatha jógu, která kombinuje mysl a tělo společně se správným dýcháním. Bylo prokázáno, že jóga u všech lidí zlepšuje rovnováhu, vyrovnání těla, kondici, vytrvalost, relaxaci a psychickou pohodu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Výzkum vedl certifikovaný jógový terapeut dvakrát týdně po dobu dvou měsíců. Lekce obsahovaly pozice vsedě, vestoje a vleže. Soustředily se přitom na propojení jógových pozic s dýcháním. Účastníci tohoto výzkumu si za pouhých osm týdnů viditelně zlepšili mobilitu, rovnováhu a stabilitu. Díky tomu měli mnohem lepší vládu nad vlastním tělem a neriskovali, že někde upadnou.

Vždy vyhledejte certifikovaného jógového terapeuta

Důležité je, aby pacienti docházeli na lekce k odborníkovi, který jógu studoval a přesně ví, jak jednotlivé pozice provádět. V opačném případě cvičení nejen nepomůže, ale také si jedinci mohou ublížit. Pro pacienty s omezenou pohyblivostí může být skvělou volbou také jóga na židli, která spojuje mysl, tělo a dech s pozicemi. Vše zároveň probíhá bezpečně na židli.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/yoga-for-parkinsons-disease