Bearded Man Fastfood

Největší hříchy chlapského jídelníčku: nepravidelnost a nezdravé chuťovky zbytečně zkracují život

Kus flákoty, pivo na to a k fotbálku pytlík chipsů se sklenkou něčeho ostřejšího? Pánové, takhle opravdu nevypadá zdravý jídelníček. Taková strava vede od určitého věku ke kilům navíc, spolu s nedostatkem pohybu a hektickým způsobem života pak ke zdravotním potížím. Jaké chyby při stravování muži dělají a jaké potraviny nejsou vhodné? Proč by se jim měli vyhýbat?

Nepravidelná strava nebo velké porce

Mezi největší nešvary, které muži při svém stravování dělají, patří nepravidelnost a přejídání. Muži pracující v terénu, ale nejen ti, často jedí pouze dvě jídla denně, laicky řečeno mají „polopenzi“. Tento způsob stravování však nesvědčí organismu, protože dvě jídla denně vedou k narušení metabolismu. Oproti pěti jídlům denně paradoxně také ke kilům navíc. Současně jsou jednotlivé porce příliš veliké a jsou doslova náloží, která zatíží trávicí systém, což vede často k zapíjení jídla pivem, aby se těžkému břichu ulevilo. Alkohol však škodí i v malém množství, nadto má destruktivní účinek na oběhový a nervový systém.

Zdroj obrázku: Freepik

Slané a sladké snacky

Jaké jsou další hříchy pánského jídelníčku? Bezpochyby slané pochutiny, mezi které se řadí chipsy, brambůrky, tyčinky nebo pražené solené arašídy. I malá porce obsahuje velké množství tuků a soli, které neblaze působí na organismus a v dlouhodobém horizontu vedou ke kardiovaskulárním potížím, vysokému krevnímu tlaku a nadváze. Obdobně mají neblahý vliv na zdraví sacharidy, zejména jednoduché cukry, které jsou obsažené ve sladkostech nebo ve sladkých sycených nápojích. Přílišná konzumace cukru zhoršuje práci mozku, srdce a ledvin. Všechny tyto průmyslově zpracované potraviny nadto obsahují karcinogenní akrylamid a toxické trans tuky.

Hamburgery, hotdogy a červené maso

Muži milují stánky s rychlým občerstvením nehledě na to, zda se jedná o hamburgery, hotdogy, klobásy, nebo pizzu. Většina těchto produktů je poměrně levná oproti zdravějším alternativám, k tomu umí rychle zaplnit žaludek. Jenže obsahují minimum výživných látek, naopak mnoho tuků, sacharidů a látek zlepšujících chuť. Konzumací těchto produktů se hazarduje se zdravím, protože obsahují trans tuky, soli a glutaman sodný, které ovlivňují činnost srdce a cév, vedou k cukrovce, hypertenzi, obezitě a rakovině. Škodí též přemíra masa, především červeného, protože je těžce stravitelné. Vysoký obsah nasycených mastných kyselin vede k vysokému cholesterolu a k ateroskleróze. Doporučuje se denní dávka masa nižší než 200 gramů, některý den pak dodržovat jídelníček bez masa.

Zdroj: https://www.eatthis.com/10-worst-eating-habits-for-men/