herbs-2523119_1280

Některé koření a bylinky udrží mozek v kondici, dopřejme si je každý den

Bylinky i koření jsou skvělými ingrediencemi pro ochucení jídla či nápoje. Jsou vůbec mnohem lepší variantou než například kostkové bujony plné glutamátů. Navíc je bylinkám a koření tradičně připisován pozitivní vliv na mozek. Podporují jeho funkci a dobrý stav.

Jste to, co jíte

Celý život naše tělo tvoří a obnovuje životně důležité buňky, a to včetně těch mozkových. Ideálním způsobem, jak se udržet v kondici a v dobrém zdraví, je pojídání čerstvé zeleniny, ovoce a ryb – tyto potraviny jsou považovány za nejzdravější. Mimo pestré stravy stojí za to přidat do svého jídelníčku větší množství bylin a některého koření. Zde tedy nejde jen o to, abyste své jídlo obohatili o další chutě, ale podpořili jste zdraví a funkce mozku. Pokud si zvyknete používat k dochucení tyto produkty, dokážete snížit kalorie a budete mít větší požitek z jídla. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Kurkuma

Kurkuma je koření, které by vám doma nemělo chybět. Jistě není třeba kurkumu blíže představovat. V dnešní době není využívána pouze v Indii, ale po celém světě, stejně tak i u nás. Sloučenina v ní obsažená, kurkumin, se považuje za protizánětlivý prostředek s antioxidačními funkcemi. Pokud si kvalitní kurkumu dopřejete pravidelně, snížíte tak riziko vzniku Alzheimerovy choroby. A pokud kurkumu zkombinujete s pepřem, zvýšíte jejich biologické účinky. 

Další bylinky a koření

Dalším kořením je šafrán. Takové koření má dokonalý vliv na léčbu deprese. Tři studie ukázaly, že šafrán má pozitivní vliv na lidi s těžkou depresí a může fungovat stejně dobře jako antidepresiva. Na druhou stranu, pokud potřebujete posílit paměť, jistě sáhněte po skořici či šalvěji. Skořice navíc dokáže zmírnit bolesti.

Bazalka

Není třeba lidem představovat a doporučovat bazalku. Domníváme se, že ji zná každý a také ji skoro každý má doma. Jedná se o velmi oblíbenou bylinu, která se hojně využívá v kuchyni. Bazalka snižuje stres, zlepšuje náladu a je také silným antioxidantem pro mozek a srdce! 

Zdroj: https://ellwoodthompsons.com/blog/health-coach/nootropics-5-brain-boosting-herbs-to-support-cognitive-health/