white-3395699_1920-2[1]

Některé skvrny na oblečení se zdají být nezdolné, ale šikovné domácí prostředky je odstraní

Některé skvrny se z vašeho oblíbeného oblečení odstraňují hůře než jiné. Na trhu je k dostání nespočet speciálních čisticích prostředků. Výrobce se vás snaží přesvědčit, že si daný výrobek poradí i s odolnými a zdánlivě nezničitelnými skvrnami. Ne vždy tomu tak ale je. V následujícím článku přinášíme několik doporučení, jak se těchto nepříjemných fleků zbavit.

Mastné fleky

Ubrusy, prostírání, ale někdy bohužel i oblíbené kousky oblečení se snadno stanou obětí nechtěně ukápnuté mastnoty. Základní pravidlo je odstranit skvrnu okamžitě. Se zaschlou mastnotou bude boj už pravděpodobně marný. Mastnotu nejprve co nejdůkladněji vysušte papírovou utěrkou. Potom skvrnu namočte do horké vody s prostředkem na mytí nádobí. V pračce následně prádlo vyperte na nejvyšší možnou teplotu (samozřejmě jen na kolik dovoluje konkrétní kus oblečení).

Rozlitý lak na nehty

Převrhnutá lahvička s lakem na nehty je noční můra. Skvrnu setřete papírovou utěrkou a zbytek zkuste dočistit odlakovačem. Nejprve vyzkoušejte acetonový odlakovač aplikovat na kousek látky na nenápadném místě. Oděv následně namočte do odstraňovače skvrn a vyperte. Pokud se lak rozlil na čalounění, nechte jej zaschnout a poté opatrně odrolte pilníkem na nehty a vysajte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Skvrny od ovoce a trávy

Čím je ovoce barevnější (třešně, borůvky), tím hůře odstranitelné skvrny způsobuje. Ušpiněné části co nejdříve namočte do horké vody. Do vody přidejte kyselinu citronovou (1 balíček na půl litru vody) a šťávu z citrónu nebo ocet (1 sklenice na 1 litr vody). Nechte prádlo namočené alespoň hodinu a potom vyperte v pračce. Sklenici octa můžete přilít i do bubnu pračky.

Na zelené fleky od trávy naneste pastu z cukru a teplé vody. Nechte ji hodinu působit. Skvrny na bílých botách i oděvech vykartáčujte pastou na zuby.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zažloutlé tuhé fleky od deodorantů v podpaží

Na skvrny způsobené deodorantem nejlépe platí citronová šťáva. Citron vybělí i zašedlé, původně bílé tkaniny. Prádlo namočte přes noc do vody s citronovou šťávou (půl sklenice šťávy na litr vody). Ráno vyperte.