Nemoc ledvin nebo štítné žlázy se dá vyčíst z obličeje. Stačí jeden pohled do zrcadla

Moderní medicína disponuje spoustou úžasných diagnostických přístrojů, které pomohou odhalit začínající nemoc. Bohužel většina lidí se k doktorovi dostane až v pokročilejší fázi onemocnění, což výrazně ztěžuje léčbu. Důvodem je prostý fakt, že laik jen těžko rozpozná prvotní příznaky nebo jim nevěnuje pozornost. Mnoho z nich se přitom dá vyčíst z obličeje.

Pořádně se prohlédněte

Zrcadla máme v koupelně, na chodbách nebo i v ložnicích. Stojí proto za to se do nich občas zadívat trochu pozorněji a všímat si rušivých procesů, které v těle probíhají. Jakýkoliv otok, změna barvy kůže, zarudnutí nebo vyrážka by měla být varovným signálem, že není něco v pořádku. Poté je nasnadě kontaktovat odborníka.

Zdroj obrázku: Freepik

Vaky nebo otoky pod očima mohou signalizovat problém s ledvinami. Pokud nepracují správně, zadržují velké množství vody v těle, což následně vede k otokům. Chronické onemocnění ledvin se může projevit také bledými, nažloutlými skvrnami a hyperpigmentací. Ta se může objevit dokonce i na spojivce nebo na sliznici úst.

Všímejte si oblasti očí

Onemocnění ledvin ale není jediný zdravotní problém, kvůli kterému se může změnit barva kůže nebo objevit otoky v oblasti očí. Stejné příznaky má totiž i onemocnění štítné žlázy. Suchá a drsná kůže může být příznakem Hashimotovy choroby neboli zánětu štítné žlázy. Je považovaná za autoimunitní onemocnění a její příčina není dosud známá, kromě genetických faktorů ale může být odstartována například nadměrným stresem nebo infekčním onemocněním.

Zdroj obrázku: Freepik

Při snížení funkce štítné žlázy, hypotyreóze, vypadá obličej nateklý a bledý. Nemoc postupně mění rysy obličeje. Při snížené funkci žláza distribuuje málo důležitých hormonů, což s sebou nese celkově zpomalený metabolismus, zpomalení tepu a vysychání očí vlivem otoků. Zvýšená funkce štítné žlázy se zase projevuje zatažením horních víček, pálením a slzením očí nebo citlivostí na světlo.

Zdroj: https://www.duchyhospital.co.uk/news/what-your-eyes-reveal-about-your-health