Clothes Line 229923 19201[1]

Nemohla doprat skvrny na oblečení. Nakonec se jí to povedlo díky radě své babičky. Tato osvědčená metoda by neměla být zapomenuta

Skvrny na oblečení nejsou nic příjemného a každého dokážou hodně potrápit. Zvláště, když se oblečení vyndá z pračky a daná skvrna na něm stále je. A je jedno, zda se jedná o skvrnu od krve, potu, nebo třeba jídla, od vína, nebo trávy. Když selže prací prášek i drahý odstraňovač skvrn, obvykle ztrácíme naději. To je ale zbytečné.

Pomohou babské rady. Potěší i milovnice ekologie

Když navštívíte drogerii, najdete zde celou řadu různých odstraňovačů skvrn. Ty mají dvě věci společné. Nejsou nijak levné a obvykle jsou plné chemie. K tomu přidejme ještě fakt, že některé mohou oblečení spíše poškodit a potom je jasné, že je lepší hledat jiný postup. Ten, na který mnozí zapomínají.

Stojí za to vyzkoušet jednoduché domácí triky, které používaly už naše babičky. Pomohou nám odstranit i ty největší nečistoty a zároveň jsou levné a bezpečné pro zdraví. Následující řádky prozradí, které to jsou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Mastnoty zbaví ořechy nebo žlučové mýdlo

Dobrým způsobem, jak odstranit mastné skvrny, je použití mýdlových (pracích) ořechů nebo žlučového mýdla. 

  • Mýdlové ořechy

Skořápky mýdlových ořechů obsahují tzv. saponiny, které se po reakci s vodou mění na mýdlovou pěnu. Díky tomu se z ořechů rychle stává přírodní odmašťovací, čisticí prostředek. Neobsahují dráždivé látky, takže jsou vhodné i pro lidi s velmi citlivou pokožkou. K odstranění nečistot z oděvu stačí vložit do sáčku 5–6 mýdlových ořechů a spolu s prádlem dát do bubnu pračky. Lze použít na barevné i bílé prádlo. 

  • Žlučové mýdlo

S mastnými a zaschlými skvrnami si poradí žlučové mýdlo. Stačí jím potřít znečištěné místo, nechat 3–4 hodiny působit a poté vyprat obvyklým způsobem. Žlučové mýdlo je nejen skvělým čistícím, ale i bělícím prostředkem. Krásně tak rozjasní bílé oblečení. Zároveň je hypoalergenní.

Na světlé oblečení citronová šťáva

Citronová šťáva představuje levný a ekologický způsob odstraňování skvrn. Funguje nejlépe na světlých a bílých textiliích, protože působí jako přírodní bělidlo. Hravě nás zbaví skvrn od potu, antiperspirantů, plísní a rzi. Stačí nanést citronovou šťávu na skvrnu, posypat solí a nechat hodinu působit. Nakonec prádlo vypereme v pračce.

Zdroj: https://www.classicdrycleaner.com/home-remedies-stain-removal/