Feminela.cz Fertility Ivf Eu Nahledovy

Nemůžete otěhotnět? Vychytejte si, kdy máte ovulaci a plodné dny

Snaha o těhotenství často souvisí s velkou nervozitou, a to zejména v případě, že se TO nepodaří již poněkolikáté v řadě. Je to i váš případ a začínáte se obávat, zda je s vámi vše v pořádku? V prvé řadě byste se měla seznámit s fakty. Otěhotnět lze jen poměrně krátkou dobu v cyklu – během tzv. plodných dní.

Co jsou plodné dny a ovulace?

Než se vydáte směrem na kliniku kvůli darování spermatu či vajíček, dejte svému tělu šanci a využijte následující informace.

Plodných dní je pouze cca šest. Tři před ovulací a tři po ovulaci. Během tohoto období je šance na otěhotnění poměrně vysoká. Logicky platí, že když dojde k pohlavnímu styku co nejblíže ovulaci, pravděpodobnost se ještě zvýší.

feminela.cz_fertility-ivf_eu_01

Ale co je to vlastně ovulace? Jedná se o proces uvolnění oocytu (vajíčka) z vaječníku. Uvolněná pohlavní buňka může být po dobu cca 24 hodin oplodněna spermií. Mužské pohlavní buňky se do vejcovodu dostávají již několik málo minut po ejakulaci a mohou vajíčko oplodnit po dobu 24 – 72 hodin.

Jak poznáte, že máte plodné dny?

Období ovulace lze vysledovat pomocí menstruačního kalendáře a pravidelným měřením bazální teploty. Někdy se však stává, že k ovulaci dojde mimo menstruační cyklus či dokonce několikrát během jednoho menstruačního cyklu.

K příznakům ovulace patří zvýšený hlenový výtok z rodidel (nezapáchá) a mírná až ostrá pichlavá bolest v oblasti podbříšku u konečníku (provází uvolnění zralého vajíčka).

Další možností jsou testy, které si můžete zakoupit v lékárně.

feminela.cz_fertility-ivf_eu_02

Až se vám podaří vysledovat, kdy přesně máte plodné dny, přizpůsobte tomu frekvenci pohlavního styku. Zvýšíte tím šanci na otěhotnění a pravděpodobně nebudete nakonec muset navštívit centrum asistované reprodukce.