liver-5669876_1280 (1)

Nenápadné onemocnění jater s vážnými následky. Rozpoznejte varovné příznaky včas

Tukové onemocnění jater je výsledkem hromadění tuku v játrech. Ve Francii postihuje toto onemocnění čím dál více lidí. Je velmi časté u lidí trpících cukrovkou nebo nadváhou, někdy ale dlouhou dobou nezjistíte, že ho vůbec máte. Může způsobit řadu komplikací. 

Jaké jsou příznaky tukového onemocnění jater? 

Tuk se hromadí v játrech a může zvýšit riziko zdravotních problémů. Proto je nutné upozornit na toto onemocnění, které se nemusí projevit ihned. Některé příznaky ale mohou napovědět. 

K tomuto onemocnění dochází, když kapičky tuku dosáhnou jaterních buněk a hromadí se tam. Tento jev poté způsobí zánět a poškození jater, které ale může zůstat dlouhý čas bez povšimnutí. Na rozdíl od onemocnění, kdy se v játrech usazuje přebytek alkoholu, má mastné onemocnění jater kořeny v příjmu potravy. Dieta s vysokým obsahem tuku tak může být pro játra nebezpečná.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jaké jsou tedy projevy nealkoholického ztučnění jater? Onemocnění se týká hlavně lidí s obezitou nebo metabolickým syndromem. Ve skutečnosti může být strava, která má v sobě velké množství tuků a nedostatek fyzické aktivity, nevhodná a tělo se může stát odolné vůči inzulínu. Játra poté ukládají lipidy, které tělo nedokáže eliminovat. 

Zvyšuje se riziko kardiovaskulárních příhod nebo cukrovky

Jaterní onemocnění může způsobit zdravotní komplikace, jako je cukrovka, rakovina nebo kardiovaskulární příhody. Může navíc způsobit zánět jaterních buněk, který vede až k nekróze. Nemoc může postupovat velmi rychle a způsobit vážné komplikace, jako je krvácení, selhání jater nebo jaterní encefalitida.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jaterní onemocnění je často považováno za asymptomatické a je obtížné jej zjistit. Mohou se ale objevit příznaky, díky kterým můžete mít alespoň podezření, že se něco s vašimi játry děje. Jedním z příznaků je neobvyklá únava – pokud játra trpí přebytečným tukem, může to oslabit celé tělo, které bude mít najednou nedostatek energie. 

Tuk v játrech může způsobit nepohodlí v oblasti břicha a může vám často vystřelovat bolest v břiše. V pokročilé fázi této nemoci mohou lidé vidět otok břicha, který se nazývá ascites. Otok je výsledkem hromadění tekutiny v membráně, která obklopuje vnitřnosti břicha. Dalším příznakem je hepatomegalie, což je zvětšení objemu nejen jater, ale také sleziny. 

Žloutnutí kůže a očí nebo zčervenání dlaní rukou – na co si dát pozor? 

Zčervenání dlaní se nazývá erytromelalgie a je důsledkem špatné hormonální regulace v jaterních orgánech. O žloutence slyšel každý z nás. Je jedním z nejvýraznějších příznaků cirhózy jater. 

Jak tučnému onemocnění jater zabránit? Důležitá jsou některá opatření, která zabrání hromadění tuků v játrech. Pokud máte nadváhu, zkuste zhubnout. Snížení hmotnosti o 5–10 % může vést k tomu, že se vám toto onemocnění vyhne a sníží se i riziko dalších vážných onemocnění. Upřednostňujte zdravá jídla, přidejte do svého jídelníčku ovoce, zeleninu a luštěniny nebo celozrnné výrobky. Zdravé tuky mohou snížit riziko vzniku onemocnění. Omezit byste měli červené maso, nezdravé tuky a cukry. Do vyváženého životního stylu patří také pravidelný pohyb, na který byste neměli zapomínat. Nejenže si udržíte váhu, ale také omezíte ukládání tuku v játrech.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-problems/symptoms-causes/syc-20374502