Nenápadní žrouti elektřiny. Nízká energetická třída a nepoužívané spotřebiče se prodraží

Náklady na elektrickou energii rostou alarmujícím tempem a v důsledku toho prudce stoupají účty. Při provozování domácnosti musíme brát v úvahu zvýšení nákladů na její údržbu. Proto stojí za to si uvědomit, která zařízení spotřebovávají nejvíce elektřiny.

Nejnáročnější elektrická zařízení

Kolik proudu dané zařízení spotřebuje, nezávisí jen na jeho typu, ale i na modelu. Ve fázi nákupu je třeba analyzovat jeho energetickou náročnost. Nejdůležitější je věnovat pozornost energetické třídě zařízení, která má značný význam. Energeticky nejúčinnější jsou zařízení s označením A+++. I když mohou být dražší, za roky používání se investice vrátí.

Je to způsobeno tím, zařízení této třídy má nejnižší spotřebu energie a je nejekonomičtější. Samozřejmě je také třeba vypočítat, po jaké době se tento výnos objeví, pokud až po několika letech, můžete investovat do vybavení s mírně nižší třídou (A++). Za zmínku také stojí, že od března loňského roku platí nové označení energetických tříd (od A po G), kde skupina A znamená nejlepší zařízení a G je klasifikováno jako nejhorší.

Zdroj obrázku: Freepik

Největší žrouti elektřiny

Nejvíce elektřiny spotřebují tyto spotřebiče: indukční varná deska spotřebuje až 748 kWh, elektrická trouba 496 kWh, chladnička 270 kWh, rychlovarná konvice 240 kWh a myčka nádobí až 237 kWh. Samozřejmě že výpočet se individuálně přizpůsobuje domácnosti, protože se zohledňuje počet členů v rodině a jejich návyky.

Elektřinu však spotřebovávají také malé spotřebiče, jako například nabíječky telefonů a počítačů. Ty navíc mnohdy necháváme zapnuté, i když už nenabíjíme zařízení. Nabíječky však i v tomto stavu čerpají elektrickou energii ze sítě. I když se vám může zdát, že jsou to malé částky, během celého roku se dokážou vyšplhat na několik stovek.

Zdroj: https://www.takecontrolandsave.coop/welcome-to-our-blog/posts/2020/october/phantom-energy-load/