Není ocet jako ocet. Jen některý má léčivé účinky, ten nejběžnější do jídla nepatří

Ocet je levný a také velmi univerzální. Již naše babičky ocet používaly při vaření, při každodenním úklidu nebo třeba jako balzám na vlasy. Ovšem ukázalo se, že takový levný ocet má i blahodárné účinky na zdraví, jen je třeba řádně vybírat.

Ne všechny octy

Pozor na to, ne každý ocet se může pochlubit pozitivními účinky na zdraví. Pokud plánujete, že si koupíte ocet kvůli tomu, že je zdravý a poslouží vám jako kvalitní podpora zdraví, musíte si vybrat ten správný. Nejlépe ten, který se připravuje z hroznového nebo ovocného vína. Nejznámější je jablečný ocet, který poskytuje pomoc při chronických bolestech hlavy, dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi, preventivně působí proti rakovině střev a tak dále.  Jaký další ocet bude prospěšný pro zdraví?

Zdroj obrázku: Pixabay

Vinný ocet

Takový ocet se vyrábí z bílého nebo červeného vína. Stejně jako víno, tak se i ocet vyznačuje různou kvalitou. Ty nejkvalitnější zrají v dřevěných sudech až dva roky. Lze ho použít v kuchyni nebo jako léčivo. Vinný ocet lze koupit jako růžový, sherry, červený nebo bílý. Přidejte ho do salátů, dresinků nebo do zálivek, jistě si pochutnáte. Vinný ocet lze použít proti bolestem hlavy, střevním potížím, ale i proti mykózám.

Rýžový ocet

Tento druh octa je velmi oblíbený ve východní a jihovýchodní Asii. Můžete se setkat se světlým a tmavým octem. V Japonsku je bezpochyby nejoblíbenější ten světlý, který se používá pro přípravu suši, rýže a do mnoha zálivek. I tento ocet dokáže snížit špatný cholesterol, zvýšit imunitu, detoxikuje játra a podporuje energii.

Zdroj obrázku: Pixabay

Lihový ocet

Tento druh octa je velmi levný, ale nejméně vhodný k jídlu. Vyrábí se kvašením zředěného ethanolu. Kvůli jeho kyselosti ho spíše můžeme použít zředěný jako eliminátor zápachu. Také s ním můžeme pročistit odpady, vyčistit pračku, odstranit plísně, vyleštit okna a tak dále. Dokáže odstranit i vodní kámen.

Zdroj: https://www.webstaurantstore.com/article/373/types-of-vinegar.html