Nepříjemné afty zmírní osvědčené rady našich babiček. Pomoc nabízí sama příroda

Afty jsou bolestivé vřídky, které se zpravidla tvoří na sliznici v ústech, na jazyku anebo na dásních. Jejich příčinou bývá oslabený imunitní systém, hormonální změny především u žen a také nedostatečné množství vitamínu B či železa. Jak s nimi bojovat prostřednictvím přírodních metod?

Babské rady, které mohou pomoci na bolestivé afty

Zde je výčet několika osvědčených rad, které mohou zatočit s afty v ústech:

  • Zkuste sílu esenciálních olejíčků: smíchejte 3 lžíce konopného oleje spolu s 10 kapkami eukalyptového olejíčku a 12 kapkami mátového olejíčku. Touto směsí afty potírejte jednou až dvakrát denně. Uchovávejte na chladném a temném místě v uzavíratelné nádobě.
  • Heřmánkový výluh: již od dávných dob byl na kožní či obdobné problémy účinný i heřmánek. Má totiž hojivé vlastnosti. Připravte si ze sušených kvítků a horké vody výluh a po zchladnutí jím ústa pravidelně vyplachujte.
  • Včelí med: afty můžete také potírat přírodním včelím medem.
  • Vyplachování solným roztokem: babičky také radily vyplachovat ústa solným roztokem.
  • Léčivá lékořice: pokud máte rádi chuť pendreku, pořiďte si třeba přírodní žvýkačky z lékořice. Ty by měly taktéž podpořit hojení aft.
  • Syrová cibule: neobáváte se aromatické a silné cibule? Potom ji snězte třeba s chlebem syrovou. Dutinu ústní důkladně dezinfikuje, a tím pomůže k hojení aft.
Zdroj obrázku: Freepik

Další tipy, jak se zbavit aft

K podpoře léčby aft lze použít i velmi dostupný kokosový olej. Ten má antibakteriální vlastnosti i hojivý účinek. Namažte jím postiženou sliznici v ústech několikrát denně. Naše babičky také doporučují na problémy s afty anebo i dásněmi a zuby propolis. Ten můžete zakoupit volně v lékárně ve formě kapiček.

Jaké potraviny nejíst při léčbě aft?

Pokud se trápíte s afty a chcete, aby se staly brzy minulostí, vyhněte se ideálně pálivým jídlům, kávě a také si odepřete klasické žvýkačky. Vhodné jsou naopak borůvky, česnek anebo již zmíněná cibule.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-get-rid-of-canker-sores