Close Up Woman Applying Moisturizing Nourishing Balm Her Lips With Her Finger

Nepříjemné afty zmírní osvědčené rady našich babiček. Pomoc nabízí sama příroda

Afty jsou bolestivé vřídky, které se zpravidla tvoří na sliznici v ústech, na jazyku anebo na dásních. Jejich příčinou bývá oslabený imunitní systém, hormonální změny především u žen a také nedostatečné množství vitamínu B či železa. Jak s nimi bojovat prostřednictvím přírodních metod?

Babské rady, které mohou pomoci na bolestivé afty

Zde je výčet několika osvědčených rad, které mohou zatočit s afty v ústech:

  • Zkuste sílu esenciálních olejíčků: smíchejte 3 lžíce konopného oleje spolu s 10 kapkami eukalyptového olejíčku a 12 kapkami mátového olejíčku. Touto směsí afty potírejte jednou až dvakrát denně. Uchovávejte na chladném a temném místě v uzavíratelné nádobě.
  • Heřmánkový výluh: již od dávných dob byl na kožní či obdobné problémy účinný i heřmánek. Má totiž hojivé vlastnosti. Připravte si ze sušených kvítků a horké vody výluh a po zchladnutí jím ústa pravidelně vyplachujte.
  • Včelí med: afty můžete také potírat přírodním včelím medem.
  • Vyplachování solným roztokem: babičky také radily vyplachovat ústa solným roztokem.
  • Léčivá lékořice: pokud máte rádi chuť pendreku, pořiďte si třeba přírodní žvýkačky z lékořice. Ty by měly taktéž podpořit hojení aft.
  • Syrová cibule: neobáváte se aromatické a silné cibule? Potom ji snězte třeba s chlebem syrovou. Dutinu ústní důkladně dezinfikuje, a tím pomůže k hojení aft.
Zdroj obrázku: Freepik

Další tipy, jak se zbavit aft

K podpoře léčby aft lze použít i velmi dostupný kokosový olej. Ten má antibakteriální vlastnosti i hojivý účinek. Namažte jím postiženou sliznici v ústech několikrát denně. Naše babičky také doporučují na problémy s afty anebo i dásněmi a zuby propolis. Ten můžete zakoupit volně v lékárně ve formě kapiček.

Jaké potraviny nejíst při léčbě aft?

Pokud se trápíte s afty a chcete, aby se staly brzy minulostí, vyhněte se ideálně pálivým jídlům, kávě a také si odepřete klasické žvýkačky. Vhodné jsou naopak borůvky, česnek anebo již zmíněná cibule.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-get-rid-of-canker-sores