Colorado 1530312 1280

Neviditelní škůdci schovaní v květináči jsou pomalou zhoubou rostlin. Sledujte varovné signály

Často se stává, že některé rostliny jednoduše napadne nějaký škůdce. Mnohdy si je přineseme na květině ze supermarketu nebo zahradnictví, aniž bychom si toho všimli. Některé škůdce mnohdy ani doma nezahlédneme a většinou začnou napadat kořínky rostliny, a až se přesunou na zelenou část rostliny, teprve poté je uvidíme. Rozhodně nečekejte a jednejte okamžitě.

Larvy černých mušek

Proč takové larvy sídlí především v květináči? Odpověď zní jednoduše: protože jim nevědomky poskytujete správné podmínky pro množení. I lidé, kteří mají s pěstováním dlouholeté zkušenosti, mohou přispět k množení těchto škůdců. Pokud je v okolí květináče s rostlinou přibližně 25 °C a substrát je často mokrý, jedná se o hlavní příčinu napadení.

Jak poznat napadení škůdci

Bohužel tyto larvy lze někdy těžko identifikovat. První známky můžete zaregistrovat až tehdy, když rostlina začíná chřadnout. Larvy, které nejvíce poškozují kořínky, mají většinou průhledné tělo, kvůli čemuž jsou téměř neviditelné. Pokud květinu napadnou, můžete ji zaměnit s jinou chorobou, většinou plísňovou. Jejich prvním cílem jsou totiž kořeny, ze kterých získávají vodu. Po zničení kořenů přijde na řadu opadávání listů a následný úhyn rostliny. Někdy se mohou na rostlině objevit hnědé fleky, které připomínají zmíněnou plísňovou chorobu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak se larev zbavit

Pokud jste si všimli, že se kolem rostliny shromažďují černé mušky, s největší pravděpodobností budete mít v substrátu jejich larvy a jednejte okamžitě. Můžete zaběhnout do zahradnictví či supermarketu a koupit nějaký insekticid, ale ten pro lidské zdraví není vhodný. Použít ho lze, ale doporučujeme, abyste rostlinu ošetřovali venku, nikoliv v místnosti. Pokud ale nechcete utrácet, můžete použít k rostlině levnou mucholapku či misku s medem. Nebo sáhněte po jablečném octu a lžíci mycího prostředku. Obě suroviny smíchejte a nalijte do šálku.

Odstranění ze substrátu

Aby byl proces hubení efektivní, nebude stačit pouze umístit misky s roztokem ke květině. Doporučujeme oloupat dva stroužky česneku, rozmačkat a zalít sklenicí horké vody. Jakmile tekutina vychladne a má pokojovou teplotu, nalijte ji do litrové láhve a dopusťte ji teplou vodou. Touto směsí zalévejte rostlinu přímo do substrátu, a to jednou týdně po dobu alespoň jednoho měsíce. Místo česneku tak můžete stejným způsobem použít i cigaretový popel.

Zdroj: https://www.enjoycontainergardening.com/blog/pests-in-container-gardens/