Letos vánoční kaktus vykvete, stačí světlo a správné množství vody
Vánoční kaktus je známý i pod pojmem schlumbergera. Začalo se mu říkat vánoční proto, že vždy na období svátků rozkvétal. Dle lidových zvyků se tato rostlina pořizovala, aby z domu vypudila vše zlé a přinesla rodině radost, harmonii a dobrou náladu. Svůj botanický název schlumbergera nese už od roku 1858 podle někdejšího vědce a sběratele kaktusů Frederica Schlumbergera. Pojďte s námi zjistit, proč rostlina neprospívá a nekvete.
Nejčastější důvody, kvůli kterým vánoční kaktus nekvete
Zde je několik možných odůvodnění nekvetoucího kaktusu:
- Nemá dostatek přirozeného světla: při umístění vánočního kaktusu hledejte jakousi zlatou střední cestu. Rostlině se bude pravděpodobně dařit v polostínu. Když ji vystavíte na přímé slunce, neprospěje jí to.
- Nemá dostatek živin: hnojit byste měli vánoční kaktus podle toho, v jakém ročním období se nacházíte. Pakliže rostlinu nehnojíte vůbec, může se to negativně projevit na tom, že vám nepokvete.
- Zálivku provádíte nevhodným způsobem: vánoční kaktus je potřeba zalévat občas, ale dostatečně. Voda je vhodnější odstátá a absolutně nejlepší je pak ta dešťová, která dodá květině i potřebné minerály a stopové prvky.
- Rostlinu jste dlouho nepřesadili: vánoční kaktus nemusí kvést i z toho důvodu, že jste jej déle, než pět let nepřesadili do většího květináče.
- S vánočním kaktusem příliš manipulujete: rostlina nesnáší, když je přesouvána z místa na místo. Potřebuje trvalé stanoviště. A když začne kvést, raději ji ani neotáčejte.
Jaké jsou další možnosti, které způsobují nedostatečný růst vánočního kaktusu?
Pozor byste si měli dát i na to, abyste při přesazování vánočního kaktusu zvolili správnou velikost květináče. Vybírejte spíš větší, aby mohla rostlina dobře kořenit. Problém poznáte u kaktusu záhy. Nebude se vyvíjet tak jak by měl. Jeho vzhled bude značně zakrnělý. Tyto procesy mohou způsobovat jak škůdci, tak třeba poruchy kořenového systému.
Na co se při pěstování vánočního kaktusu ještě soustředit?
Při pěstování vánočního kaktusu také myslete na to, že by měl být umístěn spíš na severní stranu bytu, tam se mu bude dařit nejlépe. Během zimních měsíců pak rostlinu klidně umístěte tam, kde je temnější prostředí. Urychlíte tím tvorbu pupenů, které předznamenávají brzké kvetení. A protože pochází kaktus spíš z chladnějšího a vlhkého klima (v brazilských lesích), pak udržujte teplotu v místnosti, kde ho pěstujete, kolem 12 až 16 stupňů Celsia. Zálivku zpravidelněte zejména v letních měsících. Od září až října pak na tekutinách ubírejte. Rostlině je dopřávejte na podzim pouze minimálně.
Přesazování vánočního kaktusu v praxi
Nyní vám poradíme, jak co nejlépe vánoční kaktus přesadit:
- Zvolte květináč, který má drenážní (odtokový) otvor na dnu. Tím zabráníte kumulaci vlhkosti u kořenů kaktusu.
- Na dno pak vyskládejte buď jemné kamínky, štěrk, nebo nadrcené dřevěné uhlí.
- V další fázi navrstvěte do nádoby substrát smíchaný s rašelinou, říčním pískem a dřevěným uhlím.
- Pak vánoční kaktus vyjměte ze starého květináče a dobře očistěte jeho kořeny od půdy. Také odstraňte poškozené části kořínků odlomením.
- Kořenový systém posléze omyjte teplou vodou a dobře osušte.
- Nyní můžete květinu přesadit do nového květináče. Kořeny dobře zahrabejte zeminou.
- Prvních pět dní po přesazení kaktus raději nezalévejte.
Hnojení vánočního kaktusu
V podzimních měsících vánoční kaktus hnojte zejména dusíkatými hnojivy. Tento druh hnojiva je vhodný na mladé rostlinky. Stimuluje totiž jejich růst i květ. Až spatříte první kvítky, vyměňte dusíkatou směs za jinou. Pokud si nebudete vědět rady s výběrem hnojící látky, nechte si poradit v zahradnictví.