Nevzdávejte to se skvrnami od ovoce nebo zeleniny, všechny se nechají odstranit

Vytáhli jste z pračky vaše oblíbené bílé tričko a podivujete se, kde se na něm vzala ta podivná rudá skvrna? No jasně, to bude od té jahody, kterou jste si dopřáli minulý čtvrtek. Ale co tam pořád dělá, když je tričko čerstvě vyprané? A hlavně – co teď s tím? Vyhodit? Nepřichází v úvahu. Poradíme vám, jak se takového zdánlivě neodstranitelného fleku zbavit.

Červené ovoce jen s bryndákem?

Nejhůře odstranitelné skvrny dokáží vytvořit jahody, švestky a tmavé bobule – borůvky. Vezměte poskvrněný kousek oblečení do kuchyně, kde se na něm můžete dostatečně vyřádit. Skvrny od tohoto lahodného ovoce nejprve spařte horkou vodu a následně do nich vetřete sůl. Poté opláchněte a standardně vyperte. Velkým pomocníkem může být i podmáslí, které taktéž vetřete a necháte několik hodin působit.

Zdroj obrázku: Pixabay

Skvrn od borůvek se hravě zbavíte pomocí roztoku kyseliny citronové – ten vyrobíte smícháním jednoho sáčku kyseliny citronové a 0,5 litru vody. Do tohoto roztoku potřísněné oblečení ponořte na několik hodin a poté perte na 40 stupňů. Švestkovou šťávu sundáte z trička díky šťávě z poloviny citronu, kterou můžete nakapat přímo na skvrnu, nebo vysokoprocentním alkoholem.

I zelenina dokáže nadělat neplechu

Fleky od mrkve nebo řepy jsou taktéž velmi obtížně odstranitelné. Pokud se vám stane nehoda s mrkvovou šťávou a přijdete na to hned, nechte svršek na chvíli odmočit ve studené vodě a nejprve jej přeperte v ruce, než přijde na řadu pračka. Může se stát, že si skvrny všimnete až po zaprání. V tom případě ji namočte do peroxidu vodíku a opláchněte mýdlovou vodou.

Zdroj obrázku: Pixabay

U oblečení potřísněného řepou nejprve na skvrnu přiložte papírovou utěrku a až poté nechte odmočit ve studené vodě. Pak přichází na řadu chemie – ručně přeperte s malým množstvím prášku nebo gelu na praní a důkladně opláchněte. Následuje praní v pračce.