Porvoo 2182214 1920

Než si (případně) pořídíte takzvaný finský domek

Pod názvem „finský domek“ se skrývá menší dřevěný stavebnicový dům, jehož je poměrně snadné smontovat a který byl určen k časově omezenému obývání (životnost byla predikována na přibližně 30 let), pro místa, která mají problém s nedostatkem bytů.

Zajímavostí je, že navzdory jeho názvu pochází jak materiál, tak také nápad a vlastní návrh ze Švédska, a nikoliv z Finska.

Finské domky na našem území

Po konci 2. světové války se poválečné Československo jako celá řada dalších zemí potýkalo mimo jiné také se značným nedostatkem domů a bytů, ačkoliv situace u nás nebyla tak závažná, jako v některých jiných zemích, které byly daleko více vystaveny ničivé síle bombových útoků, zejména leteckých.

Za výstavbou těchto domků na našem území stojí United Nations Relief and Rehabilitation and Administration (zkratka UNRRA), která zemím postiženým válkou pomáhala řešit problémy spojené zejména s

  • bytovou krizí
  • nedostatkem léků
  • nedostatkem potravin, a
  • nedostatkem ošacení.

Tyto domky byly budovány na celém území Československa, ale nejvíce v Ostravě a okolí a také na Pardubicku.

V 50. letech minulého století se tyto domky začaly vyrábět i u nás a došlo k jejich poměrně masovému rozšíření.

„Zdroj obrázku: Pixabay.com“

Základní prototypy

Tyto domky byly dodávány ve variantě přízemní a variantě poschoďové, přičemž ty přízemní u nás převládaly. Často byly budovány jako dvojdomky, ale bylo samozřejmě možno pořídit si i samostatnou stavbu, ke které vždy přiléhal menší dvorek, jehož součástí byla zahrádka a budovy sloužící k hospodářským účelům.

Základní finský domek míval zastavěnou plochu něco přes 60 m2 a velice prakticky řešenou dispozici jednotlivých místností. Domek býval podsklepený, což bývalo velice praktické. A měl i podkroví, které sice původně nebylo určeno k užívání jako obytný prostor, ale řada majitelů jeho účel právě takto po potřebných úpravách změnila. Domky se postupně modernizovaly, a to jak z hlediska jejich zateplení, tak i z hlediska způsobu jejich vytápění.

Koupit finský domek?

Pokud vás článek zaujal nebo jste finský domek už navštívili a o jeho koupi uvažujete, vezměte v úvahu také další skutečnosti, mezi které patří zejména nižší odolnost dřevěné stavby, zejména proti působení ohně a vody. Vzhledem k relativní dostupnosti tohoto bydlení je třeba také počítat s tím, že se domky mohou nacházet i v sociálně ne příliš stabilních lokalitách. V každém případě nejprve prozkoumejte okolí a pokud jde o stav konkrétního vyhlédnutého domku, lze jen doporučit vzít si sebou na jeho prohlídku odborníka, který těmto stavbám a jejich specifikům rozumí.