Noční můra všech zubařů je stále populárnější. Lamač čelisti může poškodit celá ústa

Jsou barevné, mají velikost pingpongového míčku a ne nadarmo se jim říká lamače čelistí. Obrovské bonbóny, které lze snadno zakoupit za pár korun, jsou mezi dětmi stále oblíbenější. Bohužel mezi zubaři až tak populární nejsou.

Barevné, ale nebezpečné

Pokud vás vaše dítě požádalo o koupi těchto takzvaných lamačů čelistí, dávejte si velký pozor. Na webu se objevují mnohá videa, která dělají tyto bonbóny ještě více populární. Bohužel, konzumace těchto bonbonů může skončit velmi špatně, o tom varuje více zubařů. I malá konzumace takových bonbonů může vést k poškození zubů nebo vyžadovat zásah zubaře.

Nemusí se však jednat jen o jeden konkrétní druh bonbónů. Stát se to může i u jiných tvrdých sladkostí nebo lízátek. Vložení velké sladkosti do úst vystavuje zuby především mechanickému poškození mineralizovaných tkání, včetně prasknutí skloviny. Často je to pouhým okem nepostřehnutelné, ale následky mohou být opravdu vážné.

Zdroj obrázku: Freepik

Přesné poškození

Povrchově popraskaná sklovina je určitě více oslabená, což při dalším kontaktu s lamači čelistí nebo jinými tvrdými dobrotami může vést k hlubšímu poškození včetně zlomeniny korunky. Tím však problémy nekončí. Neošetřené trhliny nesou mnoho komplikací. Dítě si může stěžovat na náhlou bodavou bolest, která se ozve při pití studených nebo velmi horkých nápojů.

Na bolest si může stěžovat dokonce i při sání vzduchu, což je výsledkem inervovaného dentinu. A co víc, popraskaná sklovina otevírá cestu bakteriím do zubu, takže to může být faktor urychlující vývoj zubního kazu a jeho komplikace. Časté kousání extrémně tvrdého bonbonu s velkou silou, aby se rozpadl, může negativně ovlivnit temporomandibulární klouby a žvýkací svaly, což přispívá k rozvoji bolestí hlavy, a dokonce i bolestí obličeje a krku.

Zdroj: https://www.dentalproductsreport.com/view/8-candies-make-dental-professionals-scream