Back 5163495 1920

Nošení těžkého nákupu v ruce ničí páteř, fyzioterapeut radí, jak si pomoci

Vyrazit občas na nákup je nezbytné. Pokud ale taháte těžší nákupy a nosíte je pěšky v ruce až domů, může tím vaše páteř dost trpět. Ne každý má ale tu možnost jezdit nakoupit autem či veřejnou dopravou, a tak je vhodné naučit se alespoň, jak nákupy nosit správně. Přinášíme vám rady od fyzioterapeuta, jak při nošení nákupních tašek své páteři co nejvíce ulehčit.

Dvě tašky jsou lepší než jedna

Rozhodně neplatí, že problémy s páteří mívají jen starší lidé, nevyhýbají se totiž ani dětem. Vždy pamatujte na symetrické uspořádání tašek v rukou. Spíše než jednu velkou tašku volte dvě menší, které rovnoměrně naplníte a rozložíte v nich váhu. Každou tašku pak uchopte do jedné ruky. Nebudete tak přetěžovat pouze jednu stranu páteře, váha se rozloží po celém těle.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ideální je nosit v taškách maximálně 15 % naší tělesné hmotnosti. Cokoliv těžšího totiž výrazně mění držení těla a může vést k problémům s páteří. Nejtěžší předměty a položky nákupu umístěte na dno tašky, nebudete tolik namáhat krk. Zatížení zmírní i pravidelné přestávky, pokud potřebujete nákup odnést na větší vzdálenost.

Zkuste zamezit houpání

Hmotnost ale není jediný faktor, který způsobuje zatěžování páteře. Dalším je houpání tašky. Pokud nosíte tašku dále od těla, bude se při chůzi pohupovat a nadměrně tím zatíží svaly kolem páteře. Tašky se proto snažte mít co nejblíže u těla a eliminovat veškeré houpavé pohyby. K tomu budete potřebovat zvolit vhodnou tašku, s čímž vám může pomoci i fyzioterapeut.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud můžete, používejte raději batoh než samostatnou tašku. Dva popruhy totiž pomáhají rovnoměrněji rozložit váhu a nevyvíjí tlak pouze na jeden bod. Pokud přeci jen sáhnete po jedné tašce přes rameno, zkuste alespoň střídat pravou a levou stranu. Zvedat a pokládat tašky je lepší ze dřepu než ohýbáním se v kyčlích. Nezapomínejte ani na pravidelné cvičení a posilování zad, které zpevní svalstvo okolo páteře.

Zdroj: https://www.practicalpainmanagement.com/patient/conditions/low-back-pain/spine-pain-3-rare-severe-conditions-might-affect-you