young-woman-with-nasal-drops-yellow-background-runny-nose-concept

Nosní kapky nejsou jenom jedny. Druhů existuje několik, ne všechny ale můžete použít

Nosní kapky bývají první záchranou, pokud máte ucpaný nos nebo rýmu. Hodí se nejen při nachlazení, ale také pomohou s léčbou jiných onemocnění. Jak vybrat kvalitní a hlavně účinné kapky a v jakých situacích není vhodné je používat?

Nosní kapky jsou oblíbené a můžete je mít kdykoliv při ruce

Některé kapky koupíte bez předpisu, jiné, které obsahují hodně účinných látek, ale bez lékařského předpisu nekoupíte. Proto je důležité vědět, jaké budete potřebovat. Některé se používají jen jako doplněk, když máte slabší rýmu. Na trhu najdete mnoho druhů nosních kapek, možná budete mít problém sehnat ty správné. Je také možné, že budete muset vyzkoušet několik druhů, než najdete takové, které vám od ucpaného nosu nebo rýmy pomohou.

Nosní kapky mohou být účinné proti alergickým reakcím, jiné jsou zase dobré přímo na nachlazení. Ty pro alergiky obsahují účinné látky, které sníží rýmu v důsledku alergie. S výběrem nejvhodnějších vám poradí lékař. Jaké látky obsahují nosní kapky? Nejčastěji ve složení najdete xylometazolin, nafazolin a oxymetazolin. Stahují krevní cévy a jejich důsledkem se nám dýchá mnohem lépe.

Zdroj obrázku: Freepik

Nosní kapky na předpis většinou obsahují steroidy

Jestli nevíte, jaké kapky budou vhodné, a rýma vás trápí již delší dobu, možná bude nasnadě zastavit se za lékařem, který vám poradí. Nosní kapky na předpis jsou ale většinou plné steroidů, obsahují hlavně flutikason furoát, propionát nebo mometason furoát. Jsou sice velmi účinné, zároveň se ale musí použít pouze pod dohledem doktora.

Při správném dávkování nosní kapky opravdu mohou pomoci. Musíte ale pečlivě číst příbalovou informaci. Pokud to s nimi budete přehánět, mohou se objevit problémy v podobě bolestí hlavy a závratí, výjimkou nejsou ani nevolnosti nebo zvracení, krvácení z nosu nebo nespavost. Vždy si tak dobře rozmyslete, jestli jsou nosní kapky opravdu vhodným řešením. Rýmu totiž můžete zahnat také domácími metodami.

Zdroj: http://www.myhealth.gov.my/en/how-to-use-nasal-drop/