Clothesline 804812 1920

Nové oblečení neoblékejte, ale hoďte do pračky. Předejdete tak možným problémům

Jistě vám maminka vždy říkala, že si nemáte brát na sebe oblečení ihned po zakoupení v obchodě a vždy ho musíte nejdříve vyprat. Nemyslete, že jde jen o nějakou babskou povídačku. Je to čistá pravda a platí to nejen pro nové oděvy z obchodu, ale také pro nákupy ze secondhandu nebo přímo od bývalého majitele. Proč tomu tak je?

Zdroj obrázku: Freepik

Odborníci radí to samé

Dermatologové doporučují prát nové předměty hned ze dvou důvodů. Za prvé poté, co si oděvy ostatní zkouší, zůstávají na látce bakterie, viry a houby. Pamatujte, že zejména spodní prádlo představuje velké zdravotní riziko, a to hlavně podprsenky, které si můžete pohodlně vyzkoušet v kabince v obchodě. To je samo o sobě dobrým důvodem, abyste po zakoupení veškeré oblečení nejdříve vyprali.

Druhým důvodem je fakt, že jsou oděvy ošetřeny chemikáliemi, které je chrání při dlouhodobém transportu, protože většina z nich se v Čechách nevyrobila. Jednou z takových látek je formaldehydová pryskyřice. Pro oblečení je dobrá. Zabraňuje růstu plísní a chrání tkaniny před vlhkostí, díky čemuž se materiál snadno žehlí a nemačká se. Pro vás to ovšem dobré není, protože při delším styku s kůží může dojít ke svědění, zarudnutí i ekzémům na pokožce.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak postupovat po nákupu nových kousků do vaší skříně?

Ideální je pochopitelně vyprat oděvy na nejvyšší teplotu podle jejich materiálu. Pokud se vám to ovšem nechce dělat nebo je chcete prát odděleně kvůli možnému obarvení ostatních věcí, jistě bude stačit program na 20 nebo 30 stupňů a běžný prací prostředek, který používáte. Nejlepší je následně vše také vyžehlit. Tím zničíte všechny bakterie, viry a houby, které by se tam mohly nacházet a zbavíte se škodlivých chemikálií. Rozhodně si proto nové oděvy neberte okamžitě na sebe, zejména v případě, že v nich plánujete strávit celý den. Mohli byste se dočkat nepříjemných kožních potíží.

Zdroj: https://time.com/5631818/wash-new-clothes/