O kýchání koluje mnoho zajímavých mýtů i faktů

Kdysi se věřilo, že kýchání je způsob, kterým duše opouští tělo. Dnes se ví, že jde o reakci, kterou se tělo brání patogenům a všudypřítomným škodlivinám. Vzhledem k tomu, že kýchání je jedním z nejčastějších reflexů, existuje o něm mnoho faktů a mýtů. Opravdu se vám zastaví srdce, když kýchnete? Co znamená kýchnutí v určitý den v týdnu? A jaké pověry se s tím pojí? Na tyto a mnohé další otázky odpovídáme v textu níže.

Proč kýcháme?

Tato reflexní reakce je zahájena, když se alergeny, prach nebo jiné nežádoucí látky dostanou do nosní sliznice. Málokdo ví, kolik částí těla se zapojuje do kýchání. Během tohoto procesu se stahují břišní a mezižeberní svaly. Uzavřený hrtan zase způsobí zvýšení tlaku v hrudníku, takže po otevření je vzduch rychle vytlačen. Jednorázové kýchnutí mohou vyvolat zcela triviální faktory, jako jsou intenzivní zápach, změna teploty nebo vlhkosti, nebo dokonce pobyt v prašné místnosti či kontakt se silným kořením. Na druhou stranu opakovaný reflex svědčí spíše o rýmě nebo alergii.

Mýty a fakta o kýchání

Kolem kýchání vzniklo mnoho teorií, z nichž ne všechny se nutně odrážejí v realitě. Zde jsou nejoblíbenější fakta a mýty o tomto reflexu:

Mýtus: Nelze kýchat s otevřenýma očima. – Teoreticky je to možné, i když většina lidí je v reakci na zvýšení tlaku automaticky zavírá.

Fakt: Neměli byste přestat kýchat. – I když kýchání může být nepříjemné, zejména na veřejnosti, neměli byste s ním přestat. Stlačený vzduch, který nemůže uniknout, může způsobit například krvácení z nosu.

Mýtus: Srdce se při kýchnutí zastaví. – Tlak v hrudníku může na krátkou dobu změnit rytmus srdečního tepu, ale nezastaví ho.

Fakt: Při kýchání je nejlepší zakrýt nos. – Zabráníte tak nakažení dalších lidí a kýchání nijak neublíží.

Zdroj obrázku: Freepik

Časté otázky o kýchání

Jak se nakazíme při kýchání?

  • Odhaduje se, že v průměru jeden člověk s chřipkou může nakazit tři další.

Je kýchání zdravé?

  • Kýchání je velmi důležitá reflexní reakce těla zajišťující průchodnost dýchacích cest, takže samo o sobě může být považováno za žádoucí reakci.

Jaké jsou pověry o kýchání?

  • O kýchání existuje spousta pověr. Důležitost kýchání je u některých lidí závislá i na dnech v týdnu, kýchnutí v pondělí naznačuje blížící se milé překvapení, v úterý značí potíže nebo nečekaný polibek, ve středu předpovídá neplánovanou návštěvu, ve čtvrtek věstí úmrtí blízkého člověka, v pátek může znamenat příchod hostů, v sobotu škodu a v neděli setkání s milovanou osobou.
Zdroj: https://www.bbc.com/news/health-42701590