Defocused Woman Holding Heart Shape

O nejdůležitější sval v těle je důležité pečovat. Správný jídelníček udrží srdce v kondici

Zdravý životní styl ochrání vaše srdce i celé vaše zdraví. Jednou ze složek zdravého životního stylu je správná a vyvážená strava. Proto bychom si měli udělat párkrát do roka doma pořádek v potravinách, které skladujeme. Vyhoďte potraviny, které vám ubližují!

Srdce – nejdůležitější svalový orgán

Srdce je svalový orgán, který pumpuje krev do celého oběhového systému. Krev po těle roznáší kyslík a živiny. Nejen proto je potřeba se o srdce a celou cévní soustavu dobře starat. Důležité je cvičení, fyzická aktivita, která napomáhá okysličení svalů, omezení kouření a pití alkoholu a v neposlední řadě je velmi vhodné chránit své srdce a cévy zdravými potravinami.

Jaké potraviny podpoří naše srdce?

Nejlepší, co můžete pro své srdce udělat, je jíst mastné mořské ryby. Mezi tyto pochoutky patří losos, sleď, makrela či tuňák. Všechny tyto zmíněné druhy jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin. Tyto kyseliny mají na srdce blahodárný účinek. Hlavně proto, že snižují LDL cholesterol v krvi, čímž eliminují riziko aterosklerózy. Pokud si navíc dopřáváte jídla složená z luštěnin a zeleniny, nemusíte mít o své srdce rozhodně strach.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak nejlépe připravovat jídla, aby byla zdravá?

Odborníci doporučují potravu připravovat na páře, vařením a také je velmi vhodné konzumovat jídlo syrové. To se týká hlavně zeleniny. Pokud si chcete přece jen dopřát teplou stravu, rozhodně se nedoporučuje úprava jídla smažením. Tuk je pro srdce velmi nebezpečný, hlavně ten palmový či obyčejný margarín. Mezi zdraví prospěšné tuky patří tuk z avokáda, olivový panenský olej nebo olej ze slunečnicových semen.

Co tedy z lednice vyhodit?

Rozhodně se zbavte alkoholu, tučných a sladkých jídel. Pozor také na vodu. Denně by měl dospělý člověk vypít 2 až 3 litry vody. To ale neplatí o slazených sycených nápojích, které mohou našemu srdci naopak ublížit.

Zdroj: https://www.heartfoundation.org.au/heart-health-education/healthy-eating