Portrait Young Blonde Woman Looking Camera

O štěstí každý musí usilovat sám, jeden recept ale může zkusit každý

Říká se, že každý je strůjcem svého štěstí. A vědci dávají tomuto rčení za pravdu, protože doplněním určitých chemických látek do organismu dojde i ke zlepšení nálady a zvýšení životní pohody. A jak zvýšit koncentraci důležitých látek, které zlepšují náladu a pomáhají vykouzlit úsměv na tváři? Je to vcelku snadné, stačí zvýšit fyzickou aktivitu, mít rád sebe i své bližní a občas si dopřát čokoládu nebo něco ostřejšího!

Dobíjení lidských baterek pomocí endorfinů

U přístrojů se dobíjejí baterie snadno, stačí je vyměnit nebo připojit nabíječku do zásuvky. Lidé pod vlivem stresu, špatného jídelníčku a nezdravého životního stylu s nedostatkem spánku dobíjejí ty své o poznání hůře. Přitom stačí k pocitům blaženosti a ke zlepšení pohody tak málo! Základními spouštěči dobré nálady jsou endorfiny, které způsobují dokonce mírný anestetický účinek a snižují vyčerpání a únavu. Při jejich nedostatku dochází k výkyvům nálady i smutku, přitom stačí zvýšit fyzickou aktivitu nebo si zatancovat a doplnit si je pohybem. Produkci tohoto hormonu zvyšuje také zamilovanost i láska k sobě samému, kostička čokolády nebo pálivé papričky obsahující kapsaicin.

Zdroj obrázku: Freepik

Serotonin nejen pro klidný spánek

Další neurotransmiter, který napomáhá k mentální aktivitě i skvělé náladě, ale reguluje také krevní tlak nebo menstruační cyklus, je serotonin. Při jeho nízké hladině dochází k potížím se spánkem, k depresím, také k nechutenství nebo naopak k obžerství, protože serotonin se uvolňuje z konzumovaných sacharidů. Namísto nezdravých cukrovinek jsou však vhodným zdrojem banány, sójové boby, mléko nebo mléčné výrobky a maso, které obsahuje aminokyselinu tryptofan, ze které vzniká biosyntézou serotonin.

Doping pro dobrou náladu i energii

Dalším důležitým neurotransmiterem pro životní pohodu i pro emoční rovnováhu je dopamin, při jehož nízké hladině dochází k zemdlenosti nebo špatné náladě. Zvýšit jeho hladinu lze velmi snadno, procházkami na čerstvém vzduchu a při pobytu na slunci, nebo jej lze doplnit konzumací sytě žlutých banánů. Štěstí bez lásky? Těžko, proto je nutné ještě doplnit hormon lásky, oxytocin. Zvýšit jej lze cvičením, ale také mazlením nebo sexuálními hrátkami.

Zdroj: https://www.helpguide.org/articles/mental-health/cultivating-happiness.htm