Fastfood

Obávaný cholesterol pomůže snížit malá úprava jídelníčku. Ulevte svému tělu těmito potravinami

Pokud máte zvýšený cholesterol, nečekejte a něco s tím začněte co nejdříve dělat. Zvýšený cholesterol v krvi je nebezpečný pro cévy a srdce. Jedná se o zvýšené riziko srdečního selhání, proto byste o své zdraví měli pečovat a vážit si ho. Nejíst tučnou stravu, rafinované tuky, průmyslově zpracované potraviny a jiné. Je důležité si dopřát čerstvou zeleninu, ovoce, ale i vlákninu, protože právě vláknina brání vstřebávání cholesterolu. Co jíst, aby se vám v krvi nehromadil cholesterol?

Co omezit nebo vůbec nejíst?

Měli byste omezit výše zmíněné nasycené tuky, tedy tučné maso a uzeniny, dále trans tuky obsažené ve sladkostech a zákuscích a sáhnout raději po nenasycených tucích, které obsahují omega-3 kyseliny. Ty dodá například panenský olivový olej, ale i avokádo a tučné mořské ryby. Místo smažení raději vařte v páře. A pokud se nechcete vzdát smažení, raději pečte na pečícím papíře. 

Zdroj obrázku: Freepik

Co snídat pro snížení cholesterolu?

Opět platí, abyste nesnídali slaninu, párky nebo klobásky, ale raději si dopřáli bílkoviny, sacharidy, vitamíny a minerály. Například grahamový rohlík s krůtí šunkou, hlávkový salát, rajčata, okurku, borůvky. Klidně i nějaký kvalitní kefír a nejlépe ovesné vločky, které necháte přes noc namočené. 

Svačina

Nezapomínejte pravidelně jíst. Netrpte hladem a poté se nepřejídejte. Ke svačince si dopřejte jogurt a celozrnný plátek chleba s avokádem. Pijte ovocný čaj, domácí smoothie nebo vodu s citronem a dejte si kus jablka nebo papriku.

Oběd

Pro snížení cholesterolu si na oběd dopřejte špenátovou polévku, vařené telecí maso s bramborami, salát z oliv a čerstvě odšťavněný jablečný džus. Nebo například pohanku, libové hovězí maso, červenou řepu, jahodový kompot.

Zdroj obrázku: Freepik

Svačina před večeří

Jogurt s pěti ořechy, čaj nebo smoothie z ovoce a podmáslí. Dále je vhodná limetková nebo citronová voda. Můžete si také udělat borůvkové smoothie nebo jahodové smoothie.

Večeře

Bílé těstoviny vyměňte za celozrnné a uvařte si je s lososem, kterého připravíte nad párou. Na zapití si dopřejte minerální vodu. Pokud nemáte rádi lososa, připravte si makrelu, pažitku a zelený čaj. Ovšem pozor na zelený čaj, obsahuje kofein, takže jej pijte alespoň tři hodiny před spaním.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/heart-health/11-foods-that-lower-cholesterol