Obávaný plevel patří mezi nejcennější léčivky. Kopřiva dopomůže ke kráse i štíhlé linii

Na každé mezi i hned za plotem. Kopřivy rostou úplně všude, na zahradě jsou považovány za urputný plevel, v lidovém léčitelství zase za bylinu, která si poradí s různými neduhy. Používá se už od starověku, protože je široce dostupná a pomáhá s trávením, metabolismem a používá se pro dodání lesku a krásy vlasům. Kde ještě najde kopřiva užitek a proč si ji nasbírat do zásoby?

Na revma i proti akné

Když se děti popálí o kopřivu, babičky odpovídají, že nebudou mít revma. Podle léčitelů tomu tak je, protože obsahuje mnoho látek, které zmírňují revmatické projevy. Jedná se především o vitamín C, histamin, serotonin, acetylcholin nebo třísloviny. Kopřiva se doporučuje také při různých zánětech, včetně kožních. Je lékem na akné. Obsažený chlorofyl pomůže lidem s anémií, ale neměly by se kopřivám bránit ani těhotné ženy pro vysoký obsah kyseliny listové. Čerstvé listy v čaji pomáhají zrychlit metabolismus, odplaví toxiny a pomohou zhubnout.

Čtěte také:  Záchvaty paniky přichází nečekaně a člověka zcela ochromí. Bránit se jim není snadné

Čerstvá kopřivová šťáva při anémii a cukrovce

První pomocí při akné, anémii i cukrovce je čerstvá kopřivová šťáva. Postačí nasbírat asi kilogram čerstvých výhonků, omyté rozemlít v mlýnku na maso nebo nakrájené odšťavnit v odšťavňovači. Šťáva se uchovává v chladničce a pije se denně 20 mililitrů. Dávka by se neměla překračovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kopřivový čaj na hubnutí

Čerstvé listy se mohou také svařit, postačuje asi 30 vteřin. U sušených lze prodloužit dobu na dvě minuty. Čaj se pije pro zrychlení metabolismu, zhubnutí několika kilogramů i pro posílení imunity. Působí močopudně a vyplavuje toxiny z těla, zmírňuje revmatické nebo svalové bolesti, léčí infekce a brojí proti plísním. Denní dávka by neměla překročit čtyři šálky.

Čtěte také:  Nejoblíbenější mýty o našem těle a zdraví, které nejsou založené na pravdě

Tonikum na vlasy

Pravidelné pití kopřivového čaje pozitivně působí na trávení a stimulaci žaludečních šťáv, ale také na stav pleti a vlasů. K tomu lze použít odvar z kopřiv jako tonikum na vlasy po umytí šamponem. Vlasy budou pevnější a méně lámavé, kopřivový extrakt jim dodá lesk.

Zdroj: https://www.spafinder.com/blog/nutrition/beauty-benefits-nettle-tea/