Objevte kouzlo úklidu: zbavte se všeho nepotřebného a buďte šťastní
Úklid jako recept na šťastný život? Podle příznivců minimalismu určitě. A mnoho odborníků s nimi souhlasí. Abyste byli šťastní, je podle nich důležité zbavit se věcí, které už nepotřebujete nebo které ve vás vyvolávají negativní pocity. A naopak se obklopit věcmi, které potěší vaše oko a zlepší náladu. Opravdu tato metoda funguje?
Opravdu musím všechno vyhodit?
Možná to zní jednoduše: staré a zdánlivě zbytečné věci hodit do koše a těšit se jen z těch nových, které používáme každý den. Ale zbavit se nepotřebných věcí není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Většina z nás má v oblibě předměty, které jsme shromáždili za dlouhá léta, i když jsme je použili jen párkrát, někdy dokonce vůbec. Někdy klameme sami sebe, že i když jsme například daný kus oděvu nebo doplněk už dlouho nevzali na sebe, stejně se pro něj někdy objeví vhodná příležitost. Možná až jednou půjdete na ples, až zhubnete… nebo taky nikdy.
Minimalismus pro lepší život
Zastánci minimalismu tvrdí, že úklid vašeho prostoru (ať už jde o celý byt či jen pracovní stůl) a s ním spojené třídění a zbavování se věcí, které nepotřebujete, není jen výrazem pragmatismu a šetření místa. Podle nich může být také pobídkou k důležitějším změnám v životě a jakési osvobození od tzv. teroru věcí (přebytku).
„Představte si, že žijete v prostoru, který obsahuje pouze věci, které vás dělají šťastnými. Není to život, o kterém sníte? Ponechte si jen věci, ke kterým máte osobní vztah. Riskujte a těch ostatních se zbavte. Buďte šťastní a začněte žít nový život,“ říká Marie Kondo, nejznámější odbornice na úklid.
Poslouchejte své pocity
Kondo však věří, že při výběru bychom se měli řídit svými pocity a ne, jak by se mohlo zdát, pouze praktickými úvahami a užitečností věcí. Základní otázkou při úklidu by tedy mělo být: „Dělá mi tento předmět nebo oblečení radost?“ Pokud ano, nechte si ho, pokud ne, pryč s ním!
Odborníci dále uvádějí, že takovýto generální úklid je skvělým způsobem, jak poznat sebe sama. Naše věci totiž přesně odrážejí historii rozhodnutí, která jsme učinili. Úklid nám tak umožní přezkoumat, co se nám opravdu líbí, změny našich preferencí apod.
Než se tedy rozhodneme dát šaty, které už roky nenosíme, zpátky dozadu do skříně, měli bychom přemýšlet, jestli je skutečně potřebujeme nebo jestli v nás při dalším úklidu opět vyvolají negativní pocity, protože jsme je měli vyhodit už tenkrát…
Zdroj: https://www.tobyrichardson.net/throw-away-everything-and-be-happy/