Oblíbený nápoj po ránu může být pro tělo pohroma. Tyto čtyři varianty raději vynechte

Mnoho z nás začíná den šálkem horkého čaje nebo kávy. Tento zvyk však nepatří k nejzdravějším. Existují nápoje, které bychom rozhodně neměli pít nalačno. Ukázalo se, že mají špatný vliv na náš trávicí systém a způsobují také pálení žáhy.

Oblíbená káva

Mnoho lidí si nedokáže představit ráno bez aromatické kávy. Bohužel dopřát si ji hned ráno a na lačno je pro naše zdraví velmi škodlivé. Tento nápoj zvyšuje hladinu kortizolu v krvi. Je to hormon, který je zodpovědný za regulaci hladiny stresu v těle. Výsledkem může být zhoršení nálady a zrychlená srdeční frekvence. Pití kávy nalačno přispívá k podráždění žaludečních stěn a nepříjemným příznakem může být nevolnost.

Dalším oblíbeným nápojem na seznamu je čaj. Čaj má močopudný účinek a nedoporučuje se pít ho nalačno. Může způsobit dehydrataci organismu, který má v časných ranních hodinách větší potřebu vody. Tento stav způsobuje závratě a pocit únavy. Čaj navíc narušuje acidobazickou rovnováhu v žaludku. To přispívá k jeho špatné práci a dysregulaci metabolické aktivity.

Zdroj obrázku: Freepik

Sycené nápoje a citrusové plody

Sycené nápoje, přestože jsou sladké a rychle zahání žízeň, nejsou vhodným nápojem bezprostředně po probuzení. Obsahují příliš mnoho cukru, což nemá pozitivní vliv na naše zdraví. Kromě toho tato sloučenina zatěžuje slinivku břišní, játra a přispívá ke vzniku zubního kazu. Sycené nápoje také negativně působí na činnost žaludku. Obsažený oxid uhličitý v kombinaci s žaludečními kyselinami způsobuje nevolnost a nadýmání.

Na první pohled se zdá, že konzumace citrusové šťávy po ránu je v pořádku a navíc že je to zdravá volba. Pravda je však trochu jiná. Takový nápoj vypitý na lačný žaludek může být velmi dráždivý. V horším případě může dokonce způsobit reflux nebo zažívací potíže. Kyselina obsažená v citrusových šťávách škodí zejména lidem trpícím gastritidou. Větší přínos bude mít pití tohoto nápoje zředěného vodou v poměru 1 : 2. Pak je to dobrá volba na ráno.

Zdroj: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/is-sipping-lemon-water-on-an-empty-stomach-good-or-bad/photostory/79448194.cms, https://www.eatthis.com/most-dangerous-soda-habits-doctors/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1829363/, https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/why-you-should-never-drink-tea-or-coffee-on-an-empty-stomach/photostory/83362078.cms, https://www.livestrong.com/article/13764701-coffee-on-empty-stomach/, https://www.healthline.com/nutrition/coffee-on-empty-stomach, https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/3-early-morning-drinks-that-one-should-avoid-on-an-empty-stomach/photostory/94707225.cms, https://www.eatthis.com/worst-breakfast-drinks/