Ocet doma využijete opravdu všude. Čistí, dezinfikuje a úspěšně bojuje se škůdci

Ocet je surovina, která je nenahraditelná nejen v kuchyni, ale také svou práci udělá při úklidu celé domácnosti. Je známé, že s ním snadno vyčistíte okna nebo můžete dezinfikovat buben pračky, aby prádlo bylo čisté a svěží. Pomocí octa snadno vyčistíte i spotřebiče v kuchyni.

Octem nahradíte hned několik chemických prostředků a ušetříte hromadu peněz

Ocet je levný, koupíte ho v každé samoobsluze, kromě něj na úklid stačí jen houbička a měkký hadřík. Dobře funguje na mastnotu, můžete ho použít na čištění digestoře nebo starší kuchyňské linky, na které je vidět zaschlá mastnota.

Zdroj obrázku: Freepik

Ocet můžete nalít místo prostředku na podlahy, kromě pračky dezinfikuje také toaletu. Můžete ho také nalít do ucpaných odpadů, přidat lžičku jedlé sody, nechat působit a poté zalít horkou vodou. Nečistoty se uvolní a odpad bude čistý a také nebude zapáchat. Působí také proti plísním, které jsou noční můrou hlavně v panelákových bytech. Zde je nutné ho naředit vodou v poměru 1 : 1, nalít do rozprašovače a nastříkat na zelená místa.

Ocet zbaví lednici i spíž zápachu

I když sám nevoní nijak vábně, pohlcuje zápachy z lednice i z odpadů. Nastříkat ho společně s vodou a éterickými oleji můžete i na gauč, koberec nebo záclony, které tak získají jemnou a příjemnou vůni.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud si nevíte rady, jak odstranit starou dálniční známku ze skla auta nebo vás trápí vodní kámen v koupelně, i tady sáhněte po octu. Funguje skvěle také proti námraze, stačí ho smíchat s vodou v poměru 3 : 1.

Můžete jím nahradit aviváž nebo ho použijte na odolné skvrny na barevné oblečení. Zápachu se jeho pomocí zbavíte i z koberců nebo jiných textilií. A pokud vás doma trápí škůdci, jako jsou mravenci nebo vosy, pomocí octa se jich zbavíte. Mravencům potřete jejich cestičky, na vosy můžete vyrobit past. Funguje také na moly, do skříněk stačí vložit misky s trochou octa, do kterých se moli chytí.

Zdroj: https://www.realsimple.com/home-organizing/cleaning/cleaning-vinegar