Young Beautiful Stylish Woman Wearing Sunglasses Hat Summer Dress With Shopping Bag Looking

Oči v létě trpí nejen sluncem. Kvalitní sluneční brýle lze poznat podle několika symbolů

V létě se zaměřujeme především na péči o tělo. Například nakupujeme výrobky s UV filtry, které chrání pokožku před sluncem. Mezitím je léto časem, kdy naše oči také vyžadují, abychom se o ně postarali. Tím, že trávíme spoustu času venku, vystavujeme oči mnoha nepříznivým faktorům. Samozřejmě že našim očím škodí sluneční záření, problém je ale také sůl nebo chlorovaná voda. Jak se starat o oči v letní sezóně? Co je třeba vzít v úvahu při výběru slunečních brýlí?

Co škodí našim očím v létě?

Nejškodlivějším faktorem jsou sluneční paprsky, které v průběhu času, nejčastěji nepostřehnutelně, mohou poškodit tkáně oka, rohovky a čočky. Uvedené problémy mohou vést ke zhoršení našeho vidění. Problém může postihnout zejména lidi, kteří jsou přecitlivělí na přirozené světlo.

Zdroj obrázku: Freepik

Syndrom suchého oka

Kromě slunečních paprsků může naše oči trápit také pocit sucha. Tento pocit je v létě zesílen teplým letním větrem, kouřem z grilu a častým pobytem v klimatizovaných místnostech. Tyto faktory nepříznivě ovlivňují oční sliznice a suchý vzduch a vysoké teploty způsobují nadměrné odpařování vody ze slzného filmu. Proto byste se v létě měli starat o oči zvláštním způsobem. Není to nic těžkého, pokud se budete řídit několika jednoduchými pravidly.

Jak vybrat sluneční brýle?

První věc, kterou bychom měli udělat pro ochranu očí v létě, je vybrat správné sluneční brýle. Jejich nejdůležitějším úkolem je chránit zrak před škodlivým ultrafialovým (UV) zářením.

UVA záření představuje 95 procent ultrafialového záření, a dokonce i v zamračených dnech pro nás představuje značnou hrozbu. Je zodpovědné za popáleniny kůže a dostává se také do našich očí, které nelze chránit krémem s vysokým filtrem. U nákupu brýlí se podívejte na štítek se sílou UV filtru. Nejlepší jsou brýle s filtrem UV 400, který plně chrání naše oči před škodlivým zářením. Informace o filtru by měly být na brýlích uvedené nalepené na čočce, vytištěné na rámu nebo štítku. Symbol CE na viditelném místě znamená, že výrobek splňuje normy Evropské unie.

Zdroj: https://www.vsp.com/eyewear-wellness/lasik-glasses-lenses/frames-sunglasses/sunglasses-uv-protection