Odolné skvrny jsou tahákem na drahé prací prášky. Levně je odstraní osvědčené metody

Odolné skvrny na oblíbeném oblečení jsou jednou z nočních můr každé hospodyňky. Naše matky a babičky nám vždy kladly na srdce, že pokud skvrnu od krve ihned neodstraníme studenou vodou, už se jí nezbavíme. A měly pravdu.

Na trhu je široká nabídka pracích prášků a odstraňovačů skvrn, které jsou jistě našimi dobrými pomocníky. Silné chemické prostředky však mohou poškodit jemné látky a také nejsou vhodné pro lidi s přecitlivělou pokožkou. Přinášíme zde několik tipů, jak zatočit se skvrnami, které se mohou zprvu jevit jako nezničitelné, pomocí přírodních produktů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Travička zelená není vždy jen potěšení

Skvrny od trávy znají hlavně maminky. Děti venku dovádějí a nedbají na to, zda jejich oblečení půjde nebo nepůjde vyprat. Tráva obsahuje odolné zelené barvivo chlorofyl. Zelené skvrny nenamáčejte do teplé vody, ta by je totiž ještě více zafixovala. Zkuste použít vysokoprocentní alkohol, líh nebo čpavek. Dobře funguje i kyselina citronová. Namáčejte prádlo několik minut, poté ho opláchněte studenou vodou a dejte do pračky.

Příjemné posezení s přáteli může skončit skvrnami od kávy nebo červeného vína

Čerstvou skvrnu od kávy polijte vodou s octem a nechte chvíli působit. Potom oblečení vyperte v pračce. Pokud kávová skvrna stihla zaschnout, látku namočte a skvrnu posypte lžící jedlé sody. Tu do mokré látky vetřete. Po chvíli přeperte ve vlažné vodě.

Na oblečení čerstvě potřísněné červeným vínem se doporučuje nalít víno bílé nebo šampaňské. Nemůžete-li reagovat okamžitě a skvrna zaschne, namočte oblečení do roztoku alkoholu nebo peroxidu vodíku. Další babičkovský trik je pěna na holení. Holící pěnou skvrnu potřete, nechte působit 10 minut a vyperte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dobré jídlo často neskončí jen v puse

Co se týká ovoce, nejzrádnější pro naše oblečení je samozřejmě to s nejkrásnějšími barvami – jahody, rybíz, borůvky a další. Takovéto odolné skvrny posypte solí. Skvrny na světlých a bílých látkách pokapejte citronovou šťávou a nechejte zaschnout, potom prádlo vyperte.

U mastných skvrn musíte zasáhnout co nejrychleji. Zkuste použít prostředek na mytí nádobí. Po zaschnutí se mastných skvrn bohužel už asi nezbavíte.