Odolné skvrny na oblečení už vám vrásky dělat nemusí, inspirujte se osvědčenými radami

Odolné skvrny, které se objevují na našich oblíbených kalhotách, halenkách nebo šatech, dokážou pěkně potrápit. Při odstraňování skvrn však leckdy selže obvyklý prášek nebo odstraňovač skvrn, zejména pokud stihne skvrna zaschnout. Kromě toho mohou chemické čisticí prostředky zničit jemné tkaniny a dráždit pokožku. Bohužel vyčistit oblečení obarvené trávou, ovocem, vínem nebo tukem je téměř nadlidský úkol. Pomohou však osvědčené rady našich babiček!

Skvrny od trávy

Zejména u dětského oblečení patří skvrny od trávy k nejčastějšímu odolnému znečištění. Tráva obsahuje chlorofyl, vysoce barvící látku, takže je obtížné ji z tkanin odstranit. Nemáčejte takové oblečení v horké vodě, protože ta skvrny na materiálu fixuje. Nečistot z trávy se nejlépe zbavíte alkoholem nebo zředěným čpavkem. Aplikujte kapalinu na skvrnu a nechte několik minut působit. Poté tkaninu opláchněte studenou vodou a vyperte v pračce. Skvrnu můžete také třít kyselinou citronovou, dokud nezmizí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Skvrny od kávy

Káva zanechává na oblečení extrémně odolné skvrny. S tímto problémem pomůže lžíce octa smíchaná s litrem vlažné vody. Směs by měla být jemně otírána o skvrnu pomocí houbičky. Oděv poté vyperte na doporučený program. Stejně účinná je lžíce jedlé sody, kterou necháte na skvrně působit, dokud se skvrna nerozpustí. 

Skvrny od červeného vína

Skvrny od červeného vína jsou také skutečným neštěstím. Nejlepší je rychle nalít na skvrnu bílé víno nebo šampaňské a oděv následně vyprat. Stejně poslouží i jiné lihoviny nebo pěna na holení. Aplikujte ji na skvrnu a nechte 5–10 minut působit. Po této době ji opláchněte teplou vodou a prádlo vyperte v pračce.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ovocné skvrny

Skvrny od ovoce, zejména červeného nebo fialového, jako jsou třešně, rybíz nebo borůvky, jsou také velmi nepříjemné. V tomto případě poslouží obyčejná sůl. Pokud s ní posypete čerstvě znečištěná místa ihned, sůl skvrnu okamžitě absorbuje. Tkaninu nakonec ručně vydrbejte ve studené vodě a vyperte jako obvykle. Ovocné skvrny na bílých tkaninách odstraní citronová šťáva a slunce.

Skvrny od tuku

V případě skvrn od tuku je nutné jednat co nejdříve, snadno pronikne látkou. Pro odstranění mastných skvrn použijte přípravek na mytí nádobí. Nalijte jej přímo na skvrnu a jemně vmasírujte do materiálu. Nakonec důkladně opláchněte tkaninu ve vodě a vyperte v pračce.