Odstranit skvrny od vína lze další tekutinou, stačí je polít známým a obyčejným nápojem

Alkohol lidi od pradávna spojuje i rozděluje. Pokud nepatříte mezi zaryté abstinenty, jistě si čas od času také skleničku něčeho dobrého dopřejete. Nemusí to být vyloženě víno, někdo nedá dopustit na nedělní sklenici piva k obědu, jiný si rád pochutná na výrazném drinku nebo sladkém likéru. Alkohol a zejména víno také neodmyslitelně patří k různým oslavám a večírkům. Občas ale může být výsledkem bujarého veselí při oslavování skvrna, která se velmi špatně odstraňuje. A nebo nemusíte ani vášnivě slavit, stačí chvilka nepozornosti, někdo převrhne omylem skleničku a pohroma je na světě. Vína dělíme do tří základních kategorií:

  • Bílé
  • Růžové
  • Červené
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jen červená to může být

Jak asi tušíte, skvrny od růžových a bílých vín nejsou tolik výrazné. Dají se snadno odstranit, pokud znečištěnou halenku okamžitě dáte vyprat nebo politý koberec pohotově vyčistíte. S červenými víny jste na tom už podstatně hůř. Obsahují totiž silná přírodní barviva, která okamžitě obarví vše, na co je vylijete. Důležité je řešit nehodu hned a nenechat skvrnu zaschnout.

Kuchyňská sůl a sodovka

Nejprve skvrnu vysušte ubrouskem nebo papírovou utěrkou. Snažte se, aby se do ní co nejvíce vína vsáklo. Poté můžete zkusit skvrnu vydatně posypat kuchyňskou solí. Sůl do sebe absorbuje velké množství vína. Počkejte minimálně půl hodiny, pak oděv opláchněte studenou vodou a dejte ho hned vyprat do pračky. Pokud máte po ruce místo soli šumivou minerálku nebo sodovku, polijte s ní skvrnu. Bublinky z šumivého nápoje dokážou do určité míry barviva z látky uvolnit. Poté skvrnu vysušte kapesníkem a dejte látku rovněž vyprat.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Staré nehody

Pokud se dopustíte toho, že necháte skvrnu zaschnout, máte ještě šanci. Pomoci vám může jedlá soda. Připravte si roztok ze tří polévkových lžic sody a jednoho litru vody. Takto připraveným čistícím prostředkem skvrnu omyjte a chvilku počkejte. Skvrna by měla po chvíli vyblednout. Pokud se tak neděje, můžete zkusit látku ponořit do teplého mléka. Po půl hodině prádlo z lázně vyndejte a dejte ho vyprat na režim jemného praní.