Girls Toasting With Champagne New Year Party

Okolo alkoholu koluje stále celá řada mýtů. Věřit jim se může nepříjemně vymstít

Odhaduje se, že asi 2,3 miliardy lidí dnes konzumují alkohol po celém světě. Evropa je v čele, pokud jde o průměrnou spotřebu na obyvatele. Podle zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která zahrnuje 52 zemí, představuje v průměru 11,3 litru čistého alkoholu na osobu ročně. Dlouhodobé a intenzivní pití alkoholu může poškodit játra, kvůli čemuž pak nemohou správně fungovat.

Alkohol a játra

Alkohol, i když zlepšuje náladu, dodává sebevědomí a pomáhá zapomenout na problémy, mimořádně negativně ovlivňuje tělo, zejména fungování ledvin, žaludku a jater. Takže alkohol a játra nejsou zrovna nejlepší kamarádi. Alkoholická onemocnění jater postihují téměř všechny lidi, kteří nadužívají alkohol. V této skupině existují tři onemocnění, která se navíc často mohou vyskytnout současně.

Nejběžnější z nich je alkoholické ztučnění játer. Pokud pravidelně konzumujeme alkohol, může se vyvinout do alkoholické hepatitidy. Nejzávažnější z nemocí je však alkoholická jaterní cirhóza, která často vede ke stavu, při němž je jedinou spásou pacienta transplantace. Když jsou játra poškozená, nedokážou fungovat správně. Bohužel, co je nejhorší, nemocná játra nebolí, je to z toho důvodu, že nejsou inervována. Bolest, která se objevuje v jejich oblasti, naznačuje zvětšení orgánu a tlak na okolní inervovanou serózní membránu.

Zdroj obrázku: Freepik

Za co jsou zodpovědná játra

Játra jsou velký orgán, který se nachází v pravé horní části břicha pod žebry. Jsou zodpovědná za metabolizaci mnoha látek z potravy. Mezi nejdůležitější funkce jater patří produkce, akumulace a uvolňování glukózy, řízení tuků, hromadění vitamínů A, D a B12, neutralizace toxinů, jako například alkoholu a amoniaku.

Mezi nejčastější mýty patří tvrzení, že alkohol je hřejivým prostředkem pro tělo a neobsahuje kalorie, ale dokáže nahradit jídlo. Ani jedno z těchto tvrzení není správné. Alkohol neposkytne tělu správné množství tuků, bílkovin a cukrů potřebných pro jeho správné fungování. Je však zdrojem takzvaných prázdných kalorií. Dalším z mýtů je přesvědčení, že alkohol je dobrým prostředkem k trávení, naopak, poškozuje sliznice a způsobuje střevní poruchy.

Zdroj: https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/effects-of-alcohol-on-your-health-and-liver