Opakovanému výskytu oparů může zabránit správný jídelníček. Každý v něm najde své oblíbené jídlo

Existují lidé, kteří opary vůbec nemají, a jiní, kterým stačí jen velmi málo, a objeví se. Jídlo, které konzumujete, na to má velký vliv. Pokud se chcete postarat o efektivní prevenci tohoto problému, měli byste vsadit na antioxidanty a vitamíny C, E a A. Dnes se podíváme na to, které potraviny byste měli zařadit do svého každodenního jídelníčku.

Co byste měli jíst?

Antioxidanty a řadu důležitých vitamínů najdete zejména v čerstvém ovoci a zelenině, především v tmavě zelené zelenině. Do stravy byste proto měli zařadit potraviny jako špenát, mrkev, červenou řepu, maliny, arónii nebo kadeřávek. Chybět nesmí ani jogurt, sražené mléko a kefír, protože obsahují kultury bakterií, které posilují imunitní systém.

Zdroj obrázku: Freepik

Stejně pozitivní vliv na lidské tělo má také konzumace jednoho až dvou stroužků česneku za den. Zapomínat byste neměli ani na skořici, závor, muškátový oříšek nebo chilli. Tato koření zlepšují metabolismus a fungování imunitního systému. Přitom je velmi jednoduché je začlenit do jídla, protože se jedná pouze o drobné dochucení běžných jídel. Skořice je vynikající například na ovesné kaši a chilli můžete přidat do pokrmů v mexickém stylu.

Vzorový jídelníček pro prevenci před opary

Snídani byste rozhodně neměli vynechávat, i když na ni možná nejste zvyklí. Je pro zdraví velmi důležitá. K snídani si můžete dát rýži s jablky a skořicí a černou kávu nebo černý čaj. Pro dopolední i odpolední svačinu je skvělý například sendvič s tvarohem, uzeným lososem, okurkou a koprem, který zapijete čistou vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Oběd se může skládat například z krémové polévky ze zeleného hrášku s krutony a kachny na pomerančích s bramborami, ke které si můžete dát ještě červenou řepu nebo kompot z lesního ovoce. Další možností je drůbeží vývar, dušená kuřecí prsa s cibulí a skořicí s přílohou z prosa, nakládané okurky a mátový čaj. A na konec dne si dejte celozrnné těstoviny se špenátem a parmazánem, vodu s citronem nebo uzenou makrelu s brambory a petrželkou, rajčatový salát a ovocný čaj.

Zdroj: https://www.eatingbirdfood.com/prevent-and-treat-cold-sores-naturally/