lips-3141753_1280

Opary jsou nepříjemné, ale neopatrnost je jenom zhorší. Nejjemnější způsob léčby je přírodní cestou

V horkých dnech naše imunita oslabuje. Na rtu se mohou v tuto dobu objevit bolestivé opary. Toto kožní onemocnění je dost nepříjemné, proto máme sklony k jejich okusování či škrábání. Právě to má za následek delší dobu léčby a jejich rozmnožování. V boji proti oparům můžete vytasit léčiva z lékárny, či využít přírodních zdrojů z přírody.

Obklady

Jako dezinfekční a hojivý obklad použijte čaj. Na opar položte uvařený, chlazený, lehce vymačkaný čajový sáček a nechte jej 15 minut působit. Tento obklad opakujte až 4krát denně. Taniny obsažené v čaji mají antiseptický a stahující účinek.

Led

Led pomáhá obzvláště v začátcích oparu. Na svědivé místo jednoduše umístěte led. Funguje také skvěle proti bolesti, současně zkracuje dobu hojení. Příjemnější variantu ledování za pomocí zmrzliny se raději vyhněte, opar více podráždí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Měsíčkový olej

Použijte 20 ml měsíčkové tinktury, kterou rozmícháte ve čtvrtce šálku čerstvě převařené, ochlazené vody. Přidejte 10 kapek oleje z čajovníku nebo tymiánu. Navlhčete vatový tampon ve směsi a nechte jej 30–60 minut působit. Používejte 2–4krát denně.

Vitamíny

Otevřete kapsli vitamínů A a E, vytlačte obsah na vatový tampon a naneste jej na opar. Tento postup opakujte několikrát denně. Proti oparům pomůže také lysin, který je obsažen například v mléce, jogurtech, vejcích, fazolích či rybách. Naopak není doporučována konzumace potravin, které obsahují arginin. Mezi tyto potraviny patří celozrnné pečivo, ořechy, čokoláda či želé.

Prevence

V rámci prevence používejte při odchodu ven krém s UV filtrem, který nanesete na rty. Oparům předchází také pohyb, jako chůze nebo lehké cvičení, či poslech uklidňující hudby. Do jídelníčku přidejte velkou dávku brambor. Výzkumy ukazují, že tato oblíbená zelenina je bohatým zdrojem lysinu. Kromě toho obsahuje hodně vitamínu C.