Nuts 1703663 1920

Ořechy, superpotravina, kterou určitě nevynechávejte ze svého jídelníčku

Ořechy se jednoznačně řadí mezi superpotraviny, jelikož jsou plné zdravých tuků, obsahují velké množství živin, minerálů, vitamínu a dalších látek, které prospívají zdraví. Měli byste je zařadit do svého jídelníčku každý den, ne však ve velkém množství, denně by to mělo být cca 10-25 g, v závislosti na vašem denní energetickém příjmu a výdeji. I přesto, že v oříškách nalezneme tuky zdravé, pořád se jedná o tuky, kterými bychom se neměli přejídat. V následujících řádkách si můžete přečíst o pozitivních účincích některých z nich.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy u nás patří mezi tu nejdostupnější variantu ořechů. U kdekoho naleznete ořešák na zahradě. Je to nenáročný strom, co se týče pěstování. S přibývající léty však potřebuje hodně prostoru, myslete na to při jeho výsadbě. Vlašské ořechy obsahují vitamíny, minerály a železo. Pomáhají:

  • regulovat krevní tlak
  • snižovat hladinu cholesterolu
  • jako prevence před chorobami srdce a cév

Lískové ořechy

Lískové oříšky jsou další plodinou typickou pro naše zeměpisné šířky. Líska je nenáročná na pěstování. Pokud však chceme sklízet lahodné a velké plody, vyplatí se zakoupit šlechtěnou odrůdu. Nejlepší je skladovat vysušené oříšky ve skořápce, tak vám vydrží i několik let. Po vyloupání mají tendence k rychlému žluknutí. Výhody:

  • pozitivně působí na cholesterol
  • prospívají zraku
  • zpomalují proces stařecké demence
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mandle

Mandle mají vysoký obsah bílkovin a vlákniny, z minerálu pak dominují vápník a hořčík, který napomáhá proti křečím. Mají vliv na správnou funkci střev, snižují cholesterol a hladinu cukru v krvi.

Kešu

Kešu ořechy obsahují vysoké množství vitamínů B komplexu a vitamínů C. Z minerálů pak vápník, hořčík, železo a zinek. Konkrétně hořčíku je zastoupeno nadměrné množství. Zlepšují paměť a imunitu.

Pistácie

V pistáciích nalezneme především vitamíny A a E. Z prvků pak vystupují do popředí hlavně měď a železo, pistácie je tak vhodné používat při stavech chudokrevnosti. Kupujte spíše nesolené a loupané, můžete tak snadněji zkontrolovat jejich kvalitu.