Nuts 3248743 1920

Ořechy tvoří zdravou složku vyvážené stravy, ovšem některé druhy raději s mírou

Ořechy se doporučují jako zdravá svačinka, bohatá na cenné živiny, jako jsou vitamíny, stopové prvky a nenasycené mastné kyseliny. Navíc jsou ořechy velmi chutné. Pravidelné pochutnávání si na oříškách se však může ukázat jako zrádné pro ty, kteří se starají o štíhlou linii. Které typy ořechů byste měli konzumovat s mírou?

Makadamové ořechy

Makadamové ořechy mají nejvyšší obsah tuku ze všech druhů. To se promítá do vysokého kalorického obsahu, který je více než 700 kalorií na 100 g. Vzhledem k vysokému obsahu vápníku, železa, hořčíku, vitamínů E a B jsou tyto ořechy cennou součástí stravy. Bohužel právě díky obsaženým kaloriím je u makadamových ořechů nutná střídmost.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pekanové ořechy

Pekanové ořechy, pokud jde o kalorie, zaujímají druhé místo, ve 100 g jich je až 691. Jde o jedny z nejzdravějších ořechů, obsahují mnoho antioxidantů, vitamínů E a A, kyseliny listové a cenných minerálů, jako je měď, zinek, selen a železo. V obsahu polyfenolu se jim žádné jiné ořechy nemohou rovnat. Spotřeba v mírném množství přinese tělu mnoho výhod.

Piniové ořechy

Tento méně známý druh ořechů pochází z borovice Pinus pinea. Ve své podstatě jde o lahodná a jedlá semínka tohoto stromu, mající jemně nasládlou, máslovou chuť. Piniové ořechy obsahují vitamíny A, D, C, E a K, mangan, draslík, vápník, hořčík, železo, zinek, bílkoviny či mononasycené kyseliny. Obsažené antioxidanty pomáhají proti volným radikálům, které mají vliv na stav kůže, oslabují imunitu či ničí klouby. Piniové ořechy ale také obsahují 664 kcal ve 100 gramech. Při jejich konzumaci tak buďte opět opatrní, co se množství týče.

Zdroj obrázku: Pixabay

Para ořechy

Para ořechy zaujímají čtvrté místo, obsahují totiž 659 kcal ve 100 g produktu. Tento druh ořechů je nejbohatším zdrojem selenu. Obsahuje také mnoho vápníku, hořčíku, draslíku, vitamínu E a zdravých mastných kyselin. Při jejich konzumaci berte obsažené kalorie v potaz, ale s jistotou se para ořechům nevyhýbejte.