Happy Asian Woman Is Resting Gentle Pillow Bed

Ospalost během dne souvisí se špatným životním stylem. Zaveďte zásadní změny

Téměř každý zná dny, kdy se cítí ospalý. U některých lidí však nadměrná ospalost brání každodenní práci, péči o děti, a dokonce i volnočasovým aktivitám. Opakovaná ospalost může vyústit až v hypersomnii, přičemž problém denní ospalosti začíná obvykle v noci. Špatné spánkové návyky jsou často příčinou denní ospalosti. Jak se jí vyhnout?

Dostatek spánku během noci

Většina dospělých potřebuje sedm až devět hodin za noc. Dospívající obvykle potřebují celých devět hodin. Každou noc tak spěte 7–9 hodin, neokrádejte se o spánek na úkor jiných povinností.

Zábava mimo postel

Postel využívejte pouze pro spánek a jiné aktivity, ke kterým je určená. Hraní videoher, koukání na televizi či čtení knihy si nechte na pohovku.

Spánkový rytmus

Lidem, kteří mají problém s ospalostí, se často doporučuje chodit do postele a vstávat každý den ve stejnou dobu, a to i o víkendech. Pravidelný spánkový rytmus pomůže nejen s ospalostí během dne, ale také se zhoršenou náladou.

Zdroj obrázku: Freepik

Stravování

Pravidelné časy jídla, stejně jako pravidelný spánek pomáhají regulovat naše cirkadiánní rytmy. Zdravá strava zabraňuje energetickým deficitům během dne, které prohlubují ospalost.

Cvičení

Pravidelné cvičení přináší několik výhod pro spánek, jako je snadnější usínání a zdravější spaní. Během dne také poskytne více energie a jasnější mysl. Odborníci na spánek doporučují 30 minut cvičení na denním světle, protože denní světlo pomáhá regulovat naše spánkové vzorce.

Spánek pouze pro ospalé

Pokud jdete do postele ve chvíli, kdy nejste unavení, pravděpodobně nebudete moci usnout. Nezapomínejte rozlišovat pocit ospalosti a opravdovou únavu, jde o dvě odlišné věci. Do postele jděte ve chvíli, kdy jste opravdu unavení.

Vytvořte si relaxační rituál před spaním

Relaxační rutina před spaním může pomoci oddělit se ode dne. Zkuste meditaci, horkou vanu, poslech uklidňující hudby nebo čtení knihy. Šálek bylinného čaje nebo teplého mléka může být také uklidňující.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/drowsiness