Oteklé kotníky mohou být příznakem vážné nemoci. Prokáže ji jednoduchý test

Všimli jste si, že vám v poslední době natekly kotníky, a vy vůbec nevíte proč? Rozhodně byste jim měli věnovat trochu pozornosti. Nateklé kotníky mohou být pouze následkem horkého počasí nebo nošení bot na vysokém podpatku, které brání odtoku krve a drží nohu v nakloněné poloze, někdy ale mohou být i příznakem nemoci.

Zkuste jednoduchý test

Proveďte proto jednoduchou zkoušku. Pomocí ukazováčku zatlačte na oteklou oblast a prst na tomto místě držte po dobu několika vteřin. Poté rychle prstem ucukněte a pozorujte, co se s oteklou oblastí stalo. Pokud na pokožce chvíli zůstává důlek a do původního tvaru se vrací jen pomalu, může to značit srdeční potíže, zejména pokud máte oteklé oba kotníky. Pokud se pokožka okamžitě zase zploští, jedná se o přetížení kotníku.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud u člověka dojde k chronickému srdečnímu selhání, jsou otoky jakýmsi obranným mechanismem, kterým se náš organismus snaží vykompenzovat situaci, kdy srdce nezvládá fungovat stoprocentně. Srdce se snaží primárně napumpovat krev k životně důležitým orgánům, tudíž krevní oběh není rovnoměrný a krev se hromadí na nežádoucích místech, kde se pak tvoří otoky.

Otoky nepostihují jen kotníky

Otéci nám samozřejmě nemusí jen kotníky, ale klidně i celé nohy, břicho, nebo dokonce plíce. Protože ale gravitace funguje, tekutiny se začnou hromadit především v dolní části těla. Mezi další varovné příznaky srdečních onemocnění patří únava způsobená špatným prokrvením svalů, případně i nadměrné bušení srdce, častější močení, dušnost nebo bezdůvodné přibírání na váze.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zároveň ale není pravda, že za otoky kotníků vždy může jen nesprávná činnost srdce. Na vině může být i onemocnění ledvin. Pro takové otoky je typické, že nemizí, jen se přesouvají na další místa. Ráno je oteklá nejníže položená část během spánku, pak se přesouvají podle gravitace. Typické jsou i otoky kolem očí a očních víček. Neléčená onemocnění ledvin mohou končit až jejich selháním.